زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

فولیکول مو (Hair Follicle) سوراخ هایی کوچک و پاکتی شکل در پوست ماست. همانطور موها را رشد می‌دهند . به گفته آکادمی پوست آمریکا ، به طور متوسط ​​حدود 100000 فولیکول مو فقط روی پوست سر وجود دارد . قصد داریم فولیکول های مو و نحوه رشد مو را بررسی کردیم.

آناتومی فولیکول مو

فولیکول مو یک ساختار تونلی به شکل اپیدرم (لایه بیرونی) پوست است. مو در انتهای یک فولیکول مو شروع به رشد می کند. ریشه مو از سلولهای پروتئینی تشکیل شده و توسط رگهای خونی اطراف آن تغذیه می شود.

what is a hair follicle img 3 - فولیکول مو چیست؟
فولیکول توسط رگهای خونی اطراف آن تغذیه می شود

با ایجاد تعداد بیشتری سلول ، مو از پوست خارج می شود و به سطح می رسد. غدد سباسه در نزدیکی فولیکول های مو روغن تولید می کند ، که مو و پوست را تغذیه می کند. برای آشنایی بیشتر با آناتومی مو ویدیو زیر را مشاهده کنید.

چرخه رشد مو

موها طب دوره‌های متوالی از فولیکول ها خارج می شوند. سه مرحله مختلف در این چرخه وجود دارد:

 1. مرحله آناژن | Anagen (رشد). مو از ریشه شروع به رشد می کند. این مرحله معمولاً بین سه تا هفت سال به طول می انجامد.
 2. مرحله کاتاژن | Catagen (انتقالی). رشد کند می شود و فولیکول در این مرحله منقبض می شود. این مرحله در حدود دو تا چهار ماه طول می کشد.
 3. فاز تلوژن | Telogen (استراحت). موهای پیر از بین می رود و موهای جدید از همان فولیکول مو شروع به رشد می کنند. این بین سه تا چهار ماه طول می کشد.
what is a hair follicle img 5 - فولیکول مو چیست؟
چرخه رشد مو

مطابق مقاله معتبر منتشر شده در سال 2015 تحقیقات اخیر نشان داده اند که فولیکول های مو در مرحله تلوژن “در حال استراحت” نیستند. فعالیت سلولی زیادی در این مرحله اتفاق می افتد تا بافت ها بتوانند موهای بیشتری را احیا و رشد بدهند. به عبارت دیگر ، مرحله تلوژن برای تشکیل موهای سالم بسیار مهم است.

فولیکولهای مختلف همزمان مراحل مختلف چرخه را طی می کنند. برخی از فولیکول ها در مرحله رشد هستند و برخی دیگر ممکن است در مرحله استراحت باشند. برخی از موهای شما ممکن است در حال رشد باشد ، در حالی که برخی دیگر در حال از بین رفتن.

طبق گفته‌های دانشکده پوست آمریکا (American Osteopathic College of Dermatology) ، یک فرد ​​روزانه تقریباً 100 رشته مو را از دست می دهد. حدود 90٪ از فولیکولهای مو شما در مرحله آناژن قرار دارند.

عمر فولیکول مو

به طور متوسط ​​، هر ماه موهای شما تقریباً نیم اینچ رشد می کند. نرخ رشد مو  می تواند توسط عواملی همچون سن، نوع مو و سلامت کلی شما تحت تاثیر قرار گیرد.

فولیکول مو فقط مسئول رشد موهای شما نیست بلکه بر ظاهر موهای شما نیز تأثیر می گذارد. شکل فولیکول شما تعیین می کند موهای شما چقدر مجعد است. فولیکول های دایره ای موهای مستقیمی را تولید می کنند در حالی که فولیکول های بیضی موهای خمیده ای را تولید می کنند.

فولیکولهای مو نیز در تعیین رنگ موهای شما نقش دارند. مانند پوست ، موهای شما توسط ملانین (Melanin) رنگدانه خود را دریافت می کند. دو نوع ملانین وجود دارد: اوملانین و فوملانین (Eumelanin | Pheomelanin).

ژنهای شما مشخص می کند که شما اوملانین یا فوملانین دارید ، و همچنین مقدار هر رنگ را نیز مشخص می‌کند. فراوانی اوملانین مو را سیاه می کند ، مقدار متوسط ​​اوملانین مو را قهوه ای می کند و مقدار کم اوملانین موها را بلوند می کند. از طرف دیگر ، فوملانین باعث قرمز شدن موها می شود.

دلیل سفید شدن مو

این ملانین در سلولهای فولیکول مو ذخیره می شود و سپس رنگ مو را تعیین می کند. فولیکول های شما می توانند با افزایش سن ، توانایی تولید ملانین را از دست بدهند ، که منجر به رشد موهای خاکستری یا سفید می شود.

دلیل ریزش مو

اگر مو از فولیکول مو خارج شود ، می تواند دوباره رشد کند. این امکان وجود دارد که یک فولیکول آسیب دیده جلوی تولید مو را بگیرد. برخی شرایط خاص مانند آلوپسی می تواند باعث شود که فولیکول ها به طور کلی تولید مو را متوقف کنند.

لینک کوتاه جهت اشتراک با دیگران
TinyURL

مشکلات مربوط به فولیکول های مو

تعدادی شرایط های مختلف مو در اثر مشکلات مربوط به فولیکول های مو ایجاد می شود. اگر فکر می کنید شرایط مناسب مویی را ندارید ، یا علائم غیر قابل توضیح مانند ریزش مو دارید ، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

آلوپسی آندروژنتیک

آلوپسی آندروژنتیک (Androgenetic alopecia) ، که به دلیل طاسی الگوی مردانه شناخته می شود ، هنگام بروز در مردان وضعیتی است که بر چرخه رشد فولیکول های مو در پوست سر تأثیر می گذارد. چرخه مو کند می شود و ضعیف می شود و در نهایت متوقف می شود. این باعث می شود که فولیکول ها، موهای جدیدی تولید نکنند.

براساس کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده ، 50 میلیون مرد و 30 میلیون زن مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک هستند.

Androgenetic alopecia - فولیکول مو چیست؟
آلوپسی آندروژنتیک

آلوپسی آرهاتا

آلوپسی آرئاتا (Alopecia areata) یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی بدن فولیکولهای مو را با سلولهای خارجی اشتباه می کند و به آنها حمله می کند. اغلب باعث ریزش مو توده ای می شود. این بیماری می تواند منجر به آلوپسیا در کل بدن شود ، که ریزش کامل مو در بدن است.

Alopecia areata 1024x396 - فولیکول مو چیست؟
آلوپسی آرهاتا

هنوز هیچ روش درمانی شناخته شده ای برای آلوپسی آرئاتا وجود ندارد ، اما تزریق استروئیدی یا درمان موضعی می تواند ریزش مو را کند کند.

فولیکولیت

فولیکولیت (Folliculitis) دلیل التهاب فولیکول های مو است. ممکن است در هر جایی که مو رشد کند ، موارد زیر رخ دهد:

 • پوست سر
 • پاها
 • زیر بغل
 • صورت
 • بازوها
Folliculitis img 1024x709 - فولیکول مو چیست؟
فولیکولیت

فولیکولیت اغلب مانند بثورات پوستی به شکل برجستگی های کوچک روی پوست شما به نظر می رسد. برجستگی ها ممکن است قرمز ، سفید یا زرد باشد و حاوی چرک باشد. غالباً ، فولیکولیت خارش و درد را با خود به همراه دارند.

فولیکولیت اغلب در اثر عفونت استاف (staph infection) ایجاد می شود . فولیکولیت می تواند بدون درمان خاصی از بین برود ، اما پزشک می تواند این مورد را تشخیص دهد و به شما دارو بدهد تا بتوانید بهتر آن را مدیریت کنید. این مدیریت می تواند شامل درمان های موضعی یا داروهای خوراکی برای درمان علت عفونت و تسکین علائم باشد.

کم پشتی تلوژن

Telogen effluvium  یک نوع موقت اما رایج ریزش مو است. یک واقعه استرس زا باعث می شود که فولیکول های مو سریعتر وارد فاز تلوژن شوند. این باعث نازک شدن و ریزش موها می شود.

موها اغلب در به صورت تکه ای در پوست سر از بین می روند ، اما در موارد شدید ممکن است در سایر نقاط بدن از جمله روی پاها ، ابروها و ناحیه تناسلی نیز رخ دهد.

استرس می تواند ناشی از:

 • یک رویداد جسمی آسیب زا
 • زایمان
 • یک داروی جدید
 • عمل جراحی
 • بیماری
 • یک تغییر زندگی استرس زا

شوک ایجاد شده توسط این رویدادها باعث تغییر در چرخه رشد مو می شود.

تلوژن افلوویوم معمولاً موقتی است و نیازی به درمان ندارد. با این حال ، اگر فکر می کنید که تلوژن افلوویوم دارید ، بهتر است با متخصص پوست صحبت کنید ، زیرا آنها باید علل دیگر را نیز بررسی کنند.

what is a hair follicle img 2 - فولیکول مو چیست؟
آناتومی مو

رشد مجدد مو

اگر شرایطی مانند آلوپسی یا طاسی دارید ، ممکن است تعجب کنید که آیا می توان فولیکول مو را برای رویش مجدد مو تحریک کرد.

اگر یک فولیکول صدمه دیده است ، امکان تغییر مجدد آن وجود ندارد. حداقل ، ما هنوز نمی دانیم که چگونه بتوانیم دوباره آنرا اصلاح کنیم.

با این حال ، برخی از تحقیقات جدید سلول های بنیادی امید را به وجود آورده‌اند. با توجه به مقاله معتبر سال 2017 یک روش جدید برای فعال کردن مجدد موهای مرده یا آسیب دیده یافت شده. با این حال ، این درمان هنوز بر روی انسان آزمایش نشده و توسط سازمان غذا و داروی (FDA) تأیید نشده است.

لیزر موهای زائد و فولیکول مو

لیزر موهای زائد روشی ایمن و مؤثر برای از بین بردن فولیکول مو بدون آسیب به پوست اطراف و بافت زیرین است. لیزر با هدایت پرتو نور به تار مو کار می کند. نور توسط رنگدانه در مو جذب می شود و به گرما تبدیل می شود که به نوبه خود به فولیکول مو آسیب می رساند و باعث کاهش یا از بین رفتن رشد مو می شود.

ما اغلب به لیزر موهای زاد صورت ، لیزر موهای زائد زیر بغل یا لیزر بیکینی فکر می کنیم. اما برای از بین بردن موهای ناخواسته می توان از لیزرها در هر جای بدن استفاده کرد. لیزر به سطح پوست آسیب نمی رساند و فقط بر روی فولیکول مو تمرکز می کند. بنابراین می توان برای از بین بردن مو در گسسته ترین مکان ها نیز به طور دائم استفاده شود.

what is a hair follicle img 4 - فولیکول مو چیست؟
لیزر موهای زائد و فولیکول مو

خط آخر

فولیکولهای مو وظیفه رشد مو را دارند ، که در چرخه سه مرحله ای مجزا اتفاق می افتد. این فولیکولها نوع موی شما را نیز مشخص می کنند.

در صورت آسیب دیدگی ، فولیکول ها می توانند تولید مو را متوقف کنند و چرخه رشد مو شما می تواند کند شود. اگر در مورد رشد موهای خود نگرانی دارید ، با یک متخصص پوست صحبت کنید.

تعداد کلمات مقاله فولیکول‌های مومنبع
1490 کلمهhealthline.com
مرکز زیبایی لادن

دسترسی دائمی به این مقاله

در صورت نیاز به این مقاله به صورت آفلاین و یا چاپ این مقاله می‌توانید با لس دکمه زیر نسخه PDF این مقاله را تهیه کنید.