زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

عضویت در مجله سلامت

[contact-form-7 id=”121″ /]

خوردن یا نخوردن سالاد و از آن مهم تر انتخاب نوع سالاد همواره یکی از دغدغه های کسانی است که به لاغری و کاهش وزن می اندیشند. کارشناسان بر این باورند سالاد یکی از موثرترین شیوه ها برای حفظ سلامت و البته تناسب اندام و لاغری است.

همچنین سالاد از جمله غذاهای خوشمزه ای است که می تواند تا حدی از مرارت های ناشی از رژیم های لاغری بکاهد. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان تغذیه همواره سالاد را در رژیم های لاغری توصیه شده خود جای می دهند.

خواص سالاد

دامنه اثرات مثبت سالاد تنها محدود به افرادی که به فکر لاغری هستند محدود نمی شود و به طور کلی برای حفظ عملکرد طبیعی بسیاری از اندامهای بدن و نیز شادابی و سرزندگی انسان ضروری است. در ادامه به بررسی چهار دلیل علمی برای مصرف سالاد و اثرات آن بر روی وزن می پردازیم.

%D9%84%D8%A7%D8%BA%D8%B1%DB%8C %D8%A8%D8%A7 %D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AF 1 - لاغری با سالاد

سالاد سرشار از فیبر است

شاید باورش سخت باشد که ماده ای که بدن اصلاً آن را جذب نمی کند برای سلامت ما سودمند است. فیبر در میوه ها و سبزیجات به وفور یافت می شود. اگر در برنامه غذایی خود انبوهی از مواد دارای فیبر را جای دهید، می توانید به کاهش کلسترول بدن خود کمک کرده و از تصلب رگها نیز جلوگیری کنید.

اما یکی از اصلی ترین مزایای سالاد برای کسانی که به فکر لاغری هستند این است که فیبر موجب افزایش احساس سیری از غذا می شود و همین سبب کمتر غذا خوردن و در نتیجه کاهش وزن می گردد.

میوه و سبزی برای تندرستی به شدت ضروری هستند

مصرف انواع میوه و سبزیجات برای سلامتی ضروری است. شواهد علمی زیادی در درست است که نشان می دهد گنجاندن میوه و سبزی کافی در برنامه غذایی موجب سلامتی عمومی بدن می شود.

در بدن کسانی که سالاد سبز مصرف می کنند، مقدار بیشتری آنتی اکسیدان وجود دارد. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از بدن در برابر مولکولهای خطرانکی که رادیکال ازاد نامیده شده و موجب آسیب به بدن می شوند محافظت می کنند.

همچنین بین مصرف زیاد میوه و سبزی از یک سو و کاهش احتمال بسیاری از بیماریها از جمله سرطان رابطه مستقیمی وجود دارد.

کاهش کالری دریافتی و افزایش سیری

اگر قصد کاهش وزن دارید، بهتر است غذای خود را با خوردن سالاد سبز آغاز کنید. مطالعات نشان می دهد کسانی که وعده غذایی خود را با سالاد سبز شروع می کنند، بیشتر احساس سیری کرده و کالری کمتری مصرف خواهند کرد.

در این میان باید مراقب سس سالاد باشید. از آنجایی که سس سالاد دربردارنده انبوهی از چربی و کالری است، بهتر است سالادی با سس کمتر داشته باشید و در عوض محتوای سالاد را افزایش دهید.

جالب اینجا است که برخی مطالعات نشان می دهد مصرف سه پیمانه سالاد با ۱۰۰ کالری انرژی می تواند مصرف کالری از طریق خوردن وعده غذایی اصلی را تا ۵۵ درصد کاهش دهد.

%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AF - لاغری با سالاد

چربی همراه سالاد می تواند بسیار سودمند باشد

شاید شما هم جزو کسانی باشید که مقداری روغن زیتون به سالاد خود اضافه می کنید. این نوع روغن که از نوع چربیهای غیراشباع است برای کارکرد طبیعی بدن بسیار ضروری می باشد.

همچنین مصرف این نوع سالاد می تواند سبب افزایش طول عمر شود. پژوهشها مختلف نشان داده مصرف میوه و سبزیجات به همراه روغن زیتون از اصلی ترین عوامل افزایش طول عمر است. این مساله در میان ساکنان اطراف مدیترانه (همچون ایتالیایی ها) کاملاً مشهود است.

منبع: PubMed