زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

کاهش وزن بطور چشمگیری در یک فرایند آهسته می تواند باعث بهبود سلامت روانی و جسمانی شود. بنابراین جای تعجب ندارد که ۱۵% از بزرگسالان از برخی از مکمل های غذایی که ادعا می شود به کاهش اشتها و جذب چربی های ذخیره شده و یا افزایش سوخت و ساز بدن می انجامد ، برای کاهش وزن استفاده میکنند.

در حال حاضر، بسیاری از کارشناسان کاهش وزن، محصولاتی که به عنوان مکمل های لاغری به بازار عرضه میشوند را توصیه نمی کنند. هم چنین برخی از مکمل های رژیم غذایی از جمله افدرا (ephedra) ممکن است باعث حمله قلبی و یا سکته ی مغزی شود. با این حال، برخی از از مکمل ها در دسترس عموم قرار دارد که باعث ثابت ماندن وزن میشوند.

مکمل‌های مفید

کدام مکمل ها ممکن است در طول یک رژیم غذایی سالم و مفید باشند؟ در اینجا بطور مفید و مختصر ۶ محصولی که مورد تائید بهداشت و داروخانه ها بوده و به کاهش وزن می انجامد را معرفی میکنیم:

• کلسیم

• فیبر

• اسید لینولئیک مزدوج (CLA)

• عصاره ی چای سبز

• جایگزین های غذایی

• ارلیستات (نوعی داروی کاهش وزن که بدون نسخه قابل خریداری است)

البته به یاد داشته باشید که باید همواره قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید. حتی مکمل ها هم میتوانند عوارض جانبی داشته و ممکن است با داروهایی که مصرف می کنید تداخل دارویی بوجود آورند. یک برنامه غذایی سالم و ورزش بدنی منظم باید پایه و اساس هر برنامه لاغری باشد.

%D9%84%D8%A7%D8%BA%D8%B1%DB%8C %D9%88 %D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8 %D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%85 4 - لاغری با مکمل های غذایی

کلسیم

احتمالاً، «سلامت استخوان» نخستین چیزی است که بعد از شنیدن کلسیم به ذهن تان می رسد. اما این ماده معدنی ممکن است به کاهش چربی و حفظ عضلاتتان نیز کمک کند.

مطالعات متعدد نشان داده است که خوردن غذاهای لبنی کم چرب باعث کاهش وزن می شود. این مطالعات نشان داده است که کاهش وزن بیشتر با مصرف غذاهای لبنی کم چرب به همراه یک رژیم غذایی کم کالری و سرشار از مکمل های کلسیم امکان پذیر می باشد.

در یکی از پژوهش ها، دانشمندان دریافتند که زنانی که در رژیم غذایی شان ۱۰۰۰ میلی گرم مکمل کلسیم وجود داشت هر روز بطور متوسط وزن بیشتر و چربی بیشتری نسبت به زنانیکه دارونماها یا داروهای بی اثر مصرف می کردند، کاهش وزن بیشتری داشته اند.

اگرچه تفاوت هایی در میزان وزن و چربی از دست رفته توسط این دو گروه وجود داشت و از نظر آماری معنبی دار نبوده اما این روند نشان میدهد که رابطه ای بین مکمل کلسیم و کاهش وزن وجود دارد . از آنجاییکه مطالعات در مورد کاهش وزن و کلسیم نتایج متناقضی را به ثبت رسانده شما میتوانید تحقیقات بیشتری در این مورد انجام دهید.

محققانی که ارتباط بین کاهش وزن و کلسیم پیدا کرده اند فرض را بر این نهاده اند که کلسیم در رژیم غذایی نقش مهمی در تفکیک و ذخیره سازی چربی دارد. علاوه بر این، کاهش وزن گاهی اوقات در افرادی که مواد لبنی میخورند مشاهده شده و ممکن است پروتئین های لبنی خاص و منیزیم از دیگرمواد معدنی مهم در محصولات لبنی فراوان یافت شود. اما تا کنون ، این فرضیه به اثبات نرسیده است .

اسید لینولئیک مزدوج (CLA)

شاید تاثیر مثبت یک نوع چربی برای کاهش وزن، تا حدی غیرعادی جلوه کند. اسید لینولئیک مزدوج، یک اسید چرب است که بطور طبیعی در مقادیر کمی از محصولات لبنی و گوشت قرمز یافت میشود و یک مکمل رژیم غذایی ست که ممکن است در رژیم غذایی موثر باشد و البته میتواند در برخی موارد عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که مکمل رژیم غذایی اسید لینولئیک مزدوج میتواند به شما در از دست دادن چربی و افزایش توده بدون چربی بدن کمک کند . زمانیکه گروهی از افراد چاق حدود ۳ گرم از اسید لینولئیک مزدوج در هر روز و به مدت ۶ ماه مصرف کردند، چربی بیشتری را نسبت به افرادیکه از داروهای بی اثر استفاده کردند ، از دست دادند.

تحقیقات بر روی اسید لینولئیک مزدوج، برخی از عوارض جانبی نگران کننده را نشان داده و دلیل آن نوع خاصی از چربی، شبیه به چربی های ترانس است. برای نمونه ، آزمایش خون، التهاب را در افرادی که اسید لینولئیک مزدوج بیشتری مصرف کرده اند نشان میدهد و همچنین ممکن است برای سطوح کلسترول و تست های کبدی اثرات منفی داشته باشد.

قبل از مصرف اسید لینولئیک مزدوج به عنوان یک مکمل غذایی ابتدا با پزشک تان مشورت نمایید .

%D9%85%DA%A9%D9%85%D9%84 %D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C%DB%8C - لاغری با مکمل های غذایی

فیبر

مکمل های کاهش وزن که به شما در احساس سیری کمک می کنند می توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند . فیبرها دوست سلامتی ما هستند و در ایجاد حس سیری نقش موثری دارند. فیبرها سبب ایجاد تاخیر در تخلیه معده شده و دوره زمانی وجود غذا در معده را طولانی کرده می کنند و به این ترتیب، شما در مدتی طولانی تر احساس سیری خواهید داشت.

تحقیقات به نسبت خوبی در این مورد وجود دارد که نشان میدهد مقدار مناسبی از فیبر مانند سبوس و پسیلیوم میتوانند اینکار را به درستی انجام دهند . از این مواد به مقدار زیاد مصرف نکنید زیرا اینکار میتواند برایتان مضر باشد .

مطالعات اخیر نشان می دهد که افرادی که دارای اضافه وزن هستند و هر روز از فیبر در رژیم غذایی شان استفاده می کنند، نسبت به افراد دیگر در طول روز کمتر گرسنه شده و کاهش وزن بیشتری را تجربه می کنند.

لازم به ذکر است اگر شما تصمیم به دریافت بیشتر فیبر از مواد غذایی یا مکمل ها گرفته اید ، لازم است که به آرامی این کار را انجام دهید. از نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات برای جلوگیری از یبوست غافل نشوید.

آکادمی ملی انیستیتو علوم پزشکی توصیه میکند که مردان زیر سن ۵۰ سال ، ۳۸ گرم فیبر در روز و بعد از سن ۵۰ سالگی روزانه ۳۰ گرم مصرف نمایند.

زنان زیر ۵۰ سال باید روزانه ۲۵ گرم فیبر و بعد از سن ۵۰ سالگی ۲۱ گرم از آن به صورت روزانه مصرف کنند. نا گفته نماند که اکثر مردم در حدود نیمی از این مقدار را دریافت میکنند.

عصاره ی چای سبز

شما ممکن است شنیده باشید که که چای سبز غنی از آنتی اکسیدان ها است. اما آیا میدانید که این گیاه ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند؟

البته مطالعات کافی بر ای اثبات اثربخشی عصاره چای سبزبعنوان مکمل کاهش وزن وجود ندارد. برخی بر این باروند که مصرف منظم این ماده می تواند با تنظیم مصرف انرژی در حالت استراحت، سبب کاهش وزن شود.

اجزای موجود در عصاره ی چای سبز نشان داد که برخی از اثرات کاهنده وزن به دلیل وجود تئین، کافئین و کاتچین است. چای سبز بدون کافئین احتمالاً اثر بخشی چای سبز معمولی را ندارد .

پژوهش های اخیر نشان داد که مصرف مکمل عصاره چای سبز به صورت روزانه در زنان و مردان باعث کاهش وزن و پایین آوردن شاخص چربی بدنی شان میشود.

عصاره ی چای سبز باعث کاهش چربی های شکمی خطرناک که باعث افزایش خطر مرگ میشوند شده و نه تنها فشار خون و LDL را پایین می آورد، بلکه باعث کاهش کلسترول بد در بدن نیز میشود .

%DA%86%D8%A7%DB%8C %D8%B3%D8%A8%D8%B2 - لاغری با مکمل های غذایی

جایگزین های وعده های اصلی

کارشناسان معتقدند که بیشتر مکمل های کاهش وزن به ثبت رسیده در واقع جایگزینی برای وعده های اصلی غذایی هستند. اما اینها فقط تا زمانی موثر هستند که به شکلی درست مصرف شود.

برای نمونه، به جای مصرف صبحانه یا ناهار معمولی می توان از برخی مواد غذایی همچون میوه های تازه بهره برد.

استفاده از غذاهای جایگزین، موفقیت بسیار خوب و طولانی مدت به همراه دارد. دلیل این امر ساده است، چرا که این ساختار اجازه می دهد تا افراد از خوردن این مواد غذایی به عنوان شام در وعده های غذایی شان لذت ببرند و این روند را ادامه دهند

داروی کاهش وزن بدون نیاز به نسخه پزشک

ارلیستات (زنیکال) یک دارو محسوب می شود نه یک مکمل. با این حال این محصول ویژه لاغری توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) برای فروش بدون نسخه ( با نام تجاری Alli ) تائید شده است . بنابراین بسیاری از مردم آنرا به عنوان یک مکمل در نظر می گیرند. این مکمل باعث میشود ۲۵% از کالری های بدست آمده از چربی جذب بدن نشود.

ارلیستات به مردم به کاهش وزن در طولانی مدت کمک میکند، البته اگر ورزش و یک رژیم غذایی خاص را دنبال کنند . اما میتواند باعث اثرات جانبی روده ای ناخوشایند شود . حتماً توصیه های ارائه شده برای مصرف این محصول را رعیت کنید تا احتمال بروز برخی مشکلات روده ای را به حدقال برسانید.

توصیه های عمومی برای استفاده از مکمل های کاهش وزن

اگر شما از مکمل های کاهش وزن استفاده میکنید، لازم است بدانید که کارایی بیشتر محصولات فروخته شده به عنوان مکمل رژیم غذایی توسط اداره غذا و داروی آمریکا تائید نشده اند . البته رد هر صورت باید مطمئن شوید محصولی که خریده اید آزمایش کنترل کیفیت را گذرانده باشد .

پیش از مصرف مکمل ها، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین از مصرف کردن محصولات با میزان زیاد کافئین خودداری کنید . زیرا کافئین می تواند باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون شود.

%D8%B2%D9%86%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D9%84 - لاغری با مکمل های غذایی

منبع: PubMed