زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

فشار خون پایین (Hypo tension) به تنهایی نمی تواند یک بیماری به حساب آید . اما با این وجود اگر اکثراً فشار خون تان پایین می آید باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک شما را مورد بررسی قرار دهد و علت پایین آمدن فشارتان را مشخص نماید.

اگر به همراه پایین آمدن فشار خون تان دچار سرگیجه و احساس سبکی سر هم می شوید به ویژه در هنگام ایستادن و دراز کشیدن این حالت می تواند نشان دهنده وضعیتی باشد که افت فشار خون وضعیتی نامیده می شود . از طرفی امکان دارد که محدوده وسیعی از شرایط زمینه ای باعث ایجاد این گونه علائم شده باشند . برای همین حتما باید علت بروز پایین آمدن فشار خون مشخص گردد و بسیار هم مهم می باشد .

معمولا پزشک سن ، علامت های خاص و دیگر شرایط که به خاطر آن ها علامت هایی رخ داده اند را برای یافتن عامل فشار خون پایین (Low Blood Pressure) مورد بررسی قرار می دهد . معاینات فیزیکی حتما انجام می گیرد و گاهی چندین بار نیز فشار خون و نبض تان مورد بررسی قرار می گیرد به ویژه زمانی که بعد از دراز کشیدن به اندازه کافی از جای تان بلند می شوید و همین طور بعد از گذشت مدت زمانی که به آرامی و بدون مشکل بر روی پاهای خودتان می ایستید .

Low Blood Pressure img 1 1024x683 - درمان فشار خون پایین

چگونه می توان مشخص کرد که فشار خون پایین است ؟

با انجام دادن آزمایشاتی مثل ECG ( ثبت ضربان قلب بوسیله برق ) جهت اندازه گیری نمودن ریتم و ضربان قلب و اکوکاردیوگرام (آزمایش سونوگرافی برای نشان دادن قلب ) انجام می گیرد . البته گاهی مجبور می شوید که آزمایش خون هم بدهید . آزمایش ECG پیچیده تری نیز وجود دارد که شامل نظارت در منزل می گردد نظارت بر روی روش هولتر و یا نظارت بر وقایع این کار به خاطر بررسی کردن مشکلات قلبی صورت می گیرد و ضروری هم می باشد .

یک نوع تست ورزشی یا تست الکتروفیزیولوژی هم وجود دارد که می تواند مفید باشد .

بعضی از مشکلات فشار خون پایین نیازمند آزمایشی می باشند که نام آن میز شیبدار است . در این آزمایش واکنش بدن به تغییرات موقعیتی مورد ارزیابی قرار می گیرد . برای گرفتن این آزمایش فرد برروی میز افقی که دارای رکابهای امنی می باشد دراز می کشد و بعد این میز به مدت زمان یک ساعت به صورت عمودی قرار می گیرد . توسط این آزمایش میزان فشار خون ، ضربان قلب و دیگر علامت های بیماری ثبت می گردد . در بعضی مواقع نیز داروهایی برای سرعت بخشیدن به درمان بیماری تجویز می گردد .

چگونه می توان فشار خون پایین را درمان کرد ؟

با تغییر در سبک زندگی و برنامه غذایی به راحتی می توان فشار خون پایین را تحت درمان قرار داد .

با توجه به بروز علائم بیماری پزشکان از شما می خواهند که با رعایت کردن تغییرات ساده میزان فشار خون تان را بالاتر ببرید :

برای مثال پزشک از شما می خواهد که غذاهایی را مصرف کنید که نمک زیادی داشته باشد .

به مقدار زیاد نوشیدنی های غیر الکلی مصرف نمایید .

از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید .

در فصول گرم سال و یا زمانی که دچار بیماری مثل سرماخوردگی شده اید مصرف مایعات تان را بالاتر ببرید .

اگر پزشک برای تان نسخه ای نوشته است و یا دارویی را خودتان تهیه کرده اید حتما به پزشک تان نشان دهید تا مشکل خاصی برای تان ایجاد نشود .

Low Blood Pressure img 2 - درمان فشار خون پایین

به طور منظم ورزش کنید تا جریان خون تان بالا رود

زمانی که می خواهید از حالت نشسته و یا دراز کشیده بلند شوید حتما مواظب باشید . برای این که به جریان گردش خون تان بهبود ببخشید قبل از این که بلند شوید پاها و مچ پای تان را چندین بار به صورت تلمبه در بیاورید و بعد به آرامی آن را باز کنید . هنگامی که می خواهید از رختخواب تان بلند شوید برای چند دقیقه قبل از بلند شدن به صورت راست بنشینید .

توسط آجر یا یک بلوک بر جلو تختخواب تان آن را کمی بالاتر بیاورید .

  • به هیچ عنوان اجسام سنگینی را بلند نکنید .
  • هنگام رفتن به توالت به خودتان زیاد فشار وارد نکنید .
Low Blood Pressure img 4 - درمان فشار خون پایین

پیشگیری از عوارض فشار خون پایین

در زیر آب گرم و یا زمانی که از چشمه های معدنی استفاده می کنید به مدت طولانی نمانید . زمانی که دچار سرگیجه شدید بنشینید . در حمام یک صندلی داشته باشید که در این گونه مواقع بتوانید از آن استفاده کنید . به دلیل پیش گیری نمودن از مصدومیتهای احتمالی توصیه می شود که از صندلی های مخصوص استفاده نمایید این نوع صندلی ها مناسب برای دوش گرفتن می باشند .

برای این که از مشکلات فشار خون پایین جلوگیری نمایید و دچار حملات سرگیجه نگردید بعد از خوردن وعده های غذایی تان توصیه می شود که در هر وعده غذایی کم تر غذا مصرف کنید و به جای آن تعداد وعده های غذایی تان را بالا ببرید . مصرف کربوهیدرات ها را با خودداری نمودن از خوردن غذاهایی که حاوی این نوع ماده غذایی هستند کم کنید . بعد از این که غذا خوردید کمی استراحت کنید . از مصرف داروهای تان قبل از وعده های غذایی تان خودداری کنید این کار باعث کم تر شدن فشار خون تان می گردد .

سعی کنید از جوراب هایی که ساق بلند دارند و کشدار هستند استفاده  کنید . این نوع جوراب ها به خاطر محدود نمودن جریان خون به پاهای تان کمک می کنند و باعث می گردند که خون بیش تری در دیگر قسمت های بدن تان بالاتر رود و حفظ گردد .

سخن آخر

فشار خون پایین می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. قبل از انجام هرگونه روش درمانی و یا استفاده از تغذیه ای خاص، حتما با پزشک خود این مورد را در میان بگذارید تا دلیل تغییر فشار خون شما بررسی شود و بهترین درمان فشار خون پایین برای شما تجویز شود.

تعداد کلمات مقاله فشار خون پایینمنبع
972 کلمهheart.org
مرکز زیبایی لادن

دریافت نسخه PDF این مقاله

فایل شما آماده‌ست با لمس دکمه زیر مینوانید نسخه PDF این مقاله را دریافت کنید.