زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

شکم متورم ، افزایش وزن و تغییرات اخلاقی تنها مواردی نیست که یک زن پس از باردار شدن با آن روبرو می شود. همه تغییراتی که در داخل بدن اتفاق می افتد ، به خصوص افزایش هورمون هایی مانند استروژن ، پروژسترون و HCG ، می تواند باعث ایجاد تغییرات قابل توجهی در خارج از بدن ما نیز شود. به نظر می رسد رشد موهای زائد صورت بدن ناگهان افزایش یافته و نیازمند رسیدگی بیشتر از گذشته را دارد. این باعث می شود اکثر خانم ها از تصویر صورت خود نگران شده و اصلاح نیز در این شرایط دشوار می شود. بنابراین آیا جواب لیزر موهای زائد صورت در بارداری (Facial Laser Hair Removal in Pregnancy) است؟

آیا لیزر موهای زائد در دوران بارداری می‌تواند انجام شود؟

اکثر پزشکان و کلینیکهای لیزر موهای زائد توصیه می کنند که در حین بارداری از انجام لیزر موهای زائد خودداری کنید. این نتیجه پس از تحقیقات انجام شده بر روی موشهای باردار در معرض لیزر نتیجه گرفته شده است ، اگرچه این مورد به طور رسمی تأیید نشده است. در چنین مواردی بهتر است از محتاطانه عمل کنید و از قرار گرفتن در معرض لیزر و انجام لیزر صورت به طور موقت خودداری کنید. اما دلیل این حساسیت چیست؟ بهتر است ابتدا به بررسی نحوه عملکرد لیزر موهای زائد صورت در بارداری بپردازیم.

pregnancy and laser hair removal 5 - لیزر موهای زائد صورت در بارداری
لیزر موهای زائد صورت در بارداری

نظر متخصص پوست خانم کیلی سلویژ

در ادامه ویدیویی را برای شما آماده کردیم از گفته های متخصص پوست خانم کیلی سلویژ (Keeley Selvage) در مورد لیزر موهای زائد در دوران بارداری. امیدواریم این ویدیو به تصمیم گیری شما در این مورد کمک کند.

لیزر موهای زائد چگونه کار می کند؟

اگر اصلاح یکی از شیوه های حذف موهای زائد بدن است، لیزر موهای زائد را می توان روشی دانست با عملکرد یکسان ام روشی که عمیق تر عمل می‌کند. متخصصان کلینیک از یک وسیله کوچک استفاده می کنند که قادر به انتشار پرتوهای نور متمرکز است. این فولیکولهای مو موجود در پوست را که در معرض این پرتوهای قدرتمند قرار دارند هدف قرار داده و در نهایت از بین می روند. رنگدانه های موهای تیره دچار تخریب حرارتی می شوند و باعث می شوند خود فولیکول ها آسیب دیده موهای زائد را از بین ببرند. استفاده از چنین روشی برای از بین بردن دائمی موهای زائد بسیار رایج است.

لیزر موهای زائد در چندین جلسه انجام می‌شود؟

از آنجایی که معمولاً لیزر موهای زائد برای خلاص شدن از شر موهای زائد کل بدن است ، کل مراحل درمانی می تواند از 6 ماه تا حدود 2 سال طول بکشد. البته تعدادی از عوامل بر مدت زمان لیزر تاثیر دارند مانند سرعت رشد مو ، تشکیل مو ، نتیجه جلسات قبلی و …. در مراحل اولیه ، بیشتر متخصصان حداقل 6 جلسه را برای لیزر موهای زائد توصیه می کنند. پس از اتمام مرحله اولیه ، یک بار تکرار لیزر در هر 6 هفته نیاز است تا کاملاً موهای زائد یرطرف شود. در نتیجه لیزر موهای زائد صورت در بارداری تنها به یک جلسه ختم نمی‌شود

رفع موهای زائد با لیزر چقدر مؤثر است؟

لیزر موهای زائد یکی از موثرترین راههای حذف موهای زائد بدن است. برای خانم هایی که موهای درشت و تیره زیادی دارند لیزر موهای زائد بسیار توصیه می‌شود. هنوز تضمینی برای حذف دائمی موهای زائد وجود ندارد. با این حال ، لیزر همچنین می تواند تیرگی رنگ مو را کاهش داده ، بافت را مورف (morph) کند یا رشد مجدد مو را به تعویق بیندازد.

pregnancy and laser hair removal 2 - لیزر موهای زائد صورت در بارداری
لیزر موهای زائد صورت

نگرانی های لیزر موهای زائد صورت در زمان بارداری

اگرچه لیزر موهای زائد ممکن است بدیهی ترین انتخاب در شرایط عادی باشد ، در دوران بارداری ، جنبه هایی وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری به آنها خوب فکر کنید.

  • یک درمان اساسی برای لیزر موهای زائد از 6 ماه تا یک سال طول می کشد. این بدان معنی است که جلسات لیزر موهای زائد صورت در بارداری شما نیز ادامه خواهد یافت. بدن شما نه تنها در جابجایی و ماندن در موقعیتی ثابت که برای معالجه مورد نیاز است ، با مشکل روبرو خواهد شد ، بلکه حساسیت پوست و سایر نواحی بدن نیز بیشتر خواهد شد. این می تواند باعث تحریک یا ناراحتی شما در طول درمان شود.
  • انجام لیزر در مناطق عمده مانند لیزر سینه و لیزر بیکینی ممکن است در دوران بارداری تحریک کننده باشد زیرا در حال حاضر این مناطق حساس هستند. به دلیل درمان ممکن است قرمزی یا تورم در نواحی تحت لیزر نیز ایجاد شود.
  • از آنجایی که پرتوهای لیزر در از بین بردن فولیکول های مو قدرت دارند ، تجویز آنها در نواحی پایین شکم و ران می تواند باعث ایجاد گرفتگی شود و ادامه آن بسیار دردناک باشد.
  • تغییر سطح هورمون منجر به تولید بیش از حد ملانین می شود. این باعث می شود پوست بیشتر تیره شود و آن را حساس تر جلوه داده و در نتیجه باعث می شود که لیزر درمانی دردناک باشد و مانند گذشته موثر نباشد.
  • جلسات درمان لیزر موهای زائد مطابق با مدت زمان لازم در زمان رشد مجدد موها انجام می شود. با توجه به اینکه بدن یک زن در حاملگی دچار تحولات داخلی می شود ، سطح هورمون دوره رشد مو را کمتر کرده و حتی فولیکول های غیرفعال قبلی را نیز فعال می سازد. این می تواند به رشد سریع تری از مو منجر شود.
  • با توجه به حساسیت بیشتر پوست ، این خطر وجود دارد که به دلیل تحریک مداوم و قرار گرفتن در معرض اشعه لیزر ، بانوان باردار دچار مشکلات پوستی شوند.
  • بسیاری از کلینیک ها و مراکز زیبایی از کرم بی حس کننده استفاده می‌کنند زیرا زنان باردار در طول درمان بیشتر از دیگران احساس درد می کنند. با این حال ، این کرم به راحتی در بدن جذب می شود و ممکن است برای شما یا کودک بی خطر نباشد.
  • تشعشع ناشی از لیزر مضر نیست زیرا غیر یونیزه کننده است و به اعماق بدن نفوذ نمی کند. با این حال ، بافت هایی که ناحیه ضربه را احاطه کرده اند ، می توانند برخی از پرتوهای لیزر را جذب کنند. این سؤال را ایجاد می کند که آیا این ممکن است کودک را تحت تأثیر قرار دهد ، در حال حاضر هنوز پاسخ قطعی علمی برای اثبات این موضوع پیدا نشده است.
BitlyIs.gd
لینک کوتاه این مقاله جهت ارسال به دوستان علاقه‌مند

آیا لیزر موهای زائد می تواند بر کودک شما تأثیر بگذارد؟

همانطور که هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که بتواند تأثیرات مضر لیزر موهای زائد صورت در بارداری را نشان دهد ، هیچ مدرکی هم برعکس آن وجود ندارد. فقدان اطلاعات چیزی است که باعث می شود لیزر موهای زائد را در حین بارداری انتخابی همراه با ریسک باشد. به همین دلیل بهتر است از انجام روشی که اثرات آن هنوز ناشناخته است ، پرهیز کنید.

pregnancy and laser hair removal 6 - لیزر موهای زائد صورت در بارداری
آیا لیزر موهای زائد می تواند بر کودک شما تأثیر بگذارد؟

آیا لیزر موهای زائد در زمان بارداری خطری ندارد؟

لیزر بیکینی و لیزر قفسه سینه ، هر دو ناحیه از بدند برای زایمان سالم و همچنین برای رشد کودک در دوران بارداری نقش مهمی دارند. از آنجا که استفاده از لیزر موهای زائد صورت در بارداری همراه با ریسک است، بهتر است هنگام بارداری از لیزر موهای زائد خودداری کنید.

آیا باید موهای زائد لیزر را تا زمان تکمیل بارداری به تعویق بیاندازید؟

اگر در پایان دوره رفع موهای زائد خود باشید ، بیشتر پزشکان یا متخصصان فکر می کنند جلسات آخر لیزر موهای زائد صورت در بارداری را ادامه دهید. با این حال ، اگر به تازگی جلسه‌های لیزر موهای زائد صورت زنان را شروع کرده اید یا در وسط دوره خود قرار دارید ، بهتر است جلسات درمانی بیشتر را به تعویق بیاندازید تا بارداری خود را به پایان برسانید.

لیزر موهای زائد یک اثر تجمعی نیست بنابراین هرگونه وقفه در برنامه ، مزایای جلسات درمانی قبلی را از بین نمی برد. هنگامی که زایمان با موفقیت انجام شد و کودک به اندازه کافی خوب رشد کرد که کمی مستقل از خودش باشد ، می توانید جلسات لیزر موهای زائد خود را از سر بگیرید. تا آن زمان ، انتخاب روش های جایگزین موهای زائد با توصیه پزشک امکان پذیر است.

روش های جایگزین برای رفع موهای زائد

جدا از لیزر موهای زائد ، مجموعه ای از تکنیک های سنتی و چند تکنیک حرفه ای وجود دارد که می توانند شما را از شر موهای زائد بدن راحت کنند. که شامل موارد زیر هستند:

1. رفع موهای زائد با استفاده از الکترولیز

توصیف این روش از بین بردن موها به خودی خود باعث می شود تا بسیاری از افراد از آن فاصله بگیرند. روشی که برای از بین بردن موهای زائد بدن استفاده می شود کاملاً دردناک است. بنابراین ، این روش حتی ممکن است خطرناک تر از لیزر موهای زائد صورت در بارداری باشد. الکترولیز مشابه با لیزر ، با آسیب رساندن به فولیکول های مو با استفاده از برق ، انجام می‌شود. فرآیندی به نام الکترولیز گالوانیک انجام می شود که مقادیر کمی از جریان الکتریکی را ساطع کرده و فولیکول مو را از بین می برد. از انجام این امر باید بسیار پرهیز شود زیرا به لطف خاصیت رسانایی مایع آمنیوتیک موجود در کودک ، جریان الکتریکی می تواند به کودک برسد.

Electrolysis Laser 1024x682 - لیزر موهای زائد صورت در بارداری
رفع موهای زائد با استفاده از الکترولیز

2- رفع موهای زائد توسط اپیلاسیون

اکثر خانمها نیز با اپیلاسیون کاملاً آشنا هستند. این کار نسبتاً کارآمد و آسانتر است که در خانه انجام شود و از یک خروج از خانه و هزینه های مرتبط با آن را برای شما صرفه جویی می کند. با این حال ، اپیلاسیون برای پوست مضر است و در دوران بارداری ، پوست حساس می تواند به شدت نسبت به آن واکنش نشان دهد. بسیار مراقب باشید زیرا اپیلاسیون می تواند در چنین حالتی علائم کبودی را بر روی بدن شما باقی بگذارد.

epilator 1024x683 - لیزر موهای زائد صورت در بارداری
رفع موهای زائد توسط اپیلاسیون

3. رفع موهای زائد با استفاده از کرم ها

دیگر روش که جایگزین لیزر موهای زائد صورت در بارداری است استفاده از کرم است. برخی کرم های موجود در بازار از مواد شیمیایی و عناصر دیگر برای از بین بردن موها و از رفع موهای زائد استفاده می شود. برخی از مهمترین ترکیبات اینگونه کرم ها ، پودر سولفید باریم و اسید تیوگلیکولیک کلسیم است. استفاده از کرم روی پوست در معرض خطر جذب این مواد شیمیایی است زیرا ایمنی یا طبیعت مضر آنها برای زنان باردار تعریف نشده است. با این حال ، بوی قوی که همراه با کرم ها و واکنش های شیمیایی آنها به پوست حساس آسیب می‌رساند، و می تواند آنها را برای استفاده در دوزان بارداری نامناسب قلمداد کند.

hair removal cream 1024x683 - لیزر موهای زائد صورت در بارداری
رفع موهای زائد با استفاده از کرم ها

4- اصلاح موهای زائد

با توجه به هزینه لیز موهای زائد صورت و عوارض لیزر موهای زائد صورت، بهترین روش رفع موهای زائد در زمان بارداری اصلاح است. ارزان است ، راحت است ، و برای یک زن باردار بسیار بی خطر است. مراقب پوست خود باشید زیرا خیلی راحت می توانید صورت خود را با تیغ برش دهید. بگذارید شریک زندگی تان در رسیدن به مناطق دشوار در زیر شکم به شما کمک کند.

عوارض لیزر موهای زائد صورت در بارداری و تأثیر آنها اثبات نشده است اما بهتر است در هنگام شروع بارداری از آن جلوگیری کنید. کل مدت زمان بارداری به سختی 9 ماه است و بهتر است روش های استاندارد رفع موهای زائد با استفاده از ریش تراش یا موم را به جای تکنیک هایی که شامل مواد شیمیایی ، الکترولیت و لیزر هستند، انتخاب کنید.

woman shaving her legs 1024x683 - لیزر موهای زائد صورت در بارداری
برداشت مو با استفاده از ریش تراش

سخن آخر

لیزر موهای زائد بی خطر است ، اما تحقیقات کافی وجود ندارد که بدانیم آیا برای نوزاد متولد نشده نیز ایمن است یا بی خطر. زنان باردار باید بعد از زایمان از درمان با لیزر خودداری کنند. اگر موهای زائد صورت و سایر نواحی بدن شما را اذیت می‌کنند، از روشهای سنتی حذف موهای زائد بدن مانند اصلاح موقتا استفاده کنید.

برای حفظ امنیت شما و کودک خود، هر کاری که مقدور است را انجام دهید و موهای زائد بدن را می توان در هر زمان دیگری از بین برد.

برای ما کامنت بگذارید

امیدواریم با مطالعه این مقاله برای سوالات خود در زمینه لیزر موهای زائد صورت در بارداری پاسخ مناسب یافت کرده باشید. اما چنانچه هنوز سوالی در ذهن شما وجود دارد که پاسخ آن در این مقاله وجود نداشته کافی‌ست سوال خود را برای ما کامنت کنید تا کارشناسان مرکز زیبایی لادن پاسخگوی سوالات شما باشند.

تعداد کلمات مقاله لیزر موهای زائد صورت در بارداریمنبع
2012 کلمهparenting.firstcry.com
مرکز زیبایی لادن