زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

آیا لیزر زیر بغل سرطان زاست (?Dose the underarm hair removal laser cause cancer) قبل از پاسخ به این سوال باید بیان داشت که برای بعضی از خانم ها ، درمان های لیزر موهای زائد برای پوست صاف و بدون مو ارزش بالایی دارند. قیمت متوسط ​​برای لیزر موهای زائد بسته به اینکه چه مناطقی تحت درمان قرار می گیرند و تعداد جلسات مورد نیاز ، در آمریکا متوسط ​​289 دلار است. اما برای برخی افراد مهمتر از قیمت لیزر موهای زائد، نگرانی در مورد ایمنی این روش است و در بسیاری از موارد باعث تردید آنها شود.

در ادامه به یکی از سوالات کاربران مرکز زیبایی لادن پاسخ می‌دهیم

من برای ماه عسل خود برنامه ریزی کردم اما قبل از انجام این کار به این فکر کرده ام که لیزر موهای زائد زیر بغل و لیزر بیکینی را انجام دهم، اما کمی نگران تابش لیزر در این روش هستم. آیا بین لیزر موهای زائد و سرطان ارتباطی وجود دارد؟
ممنون ،
هانیه

پاسخ به سوال: آیا لیزر زیر بغل سرطان زاست ؟

از نظر خطر سرطان ، پرتوهای ایکس و گاما خطرناک ترین هستند و به عنوان پرتوهای یونیزان با فرکانس بالا شناخته می شوند. اگرچه هر دو نوع می توانند از منابع طبیعی مانند گاز رادون حاصل شوند ، اما می توانند دست ساز نیز باشند. به عنوان مثال ، نیروگاههای هسته ای این نوع تشعشع را برای انرژی هسته ای ایجاد می کنند و آزمایش های تصویربرداری پزشکی مانند اسکن CT از اشعه ایکس برای تولید عکس از نواحی داخل بدن استفاده می کنند.

هنگامی که پرتوهای یونیزه کننده (Ionizing Radiation) از بدن عبور می کند می تواند آسیب مستقیم به DNA سلول هی بدن وارد کنند و بعداً منجر به سرطان شود.

is the underarm laser carcinogenic img 3 - آیا لیزر زیر بغل سرطان زاست؟
انواع سرطان پوست

از آنجایی که پرتوهای یونیزه کننده بسیار قدرتمند هستند، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اظهار داشت که انرژی لیزر در روش های رفع موهای زائد از اشعه غیر یونیزه کننده استفاده می کند.

دکتر ویتنی بوی ، متخصص پوست در شهر نیویورک در پاسخ به این سوال که آیا لیزر زیر بغل سرطان زاست در یادداشتی به شبکه خبری فاکس نیوز (Fox News) بیان داشت: “انرژی نور از این لیزرها به صورت سطحی ، در سطح پوست باقی می ماند .” “این لیزرها باعث آسیب به DNA سلول‌ها نمی شوند و منجر به جهش DNA نیز نمی شوند.”

میزان قدرت اشعه لیزر موهای زائد

پالس انرژی نور مورد استفاده در درمانهای لیزر موهای زائد فقط برای گرم کردن و از بین بردن فولیکول های مو طراحی شده است. اگرچه برخی از خانم ها همچنان نگران درمان مناطقی در نزدیکی اندام تناسلی خود هستند ، اما کارشناسان می گویند هیچ خطر دیگری وجود ندارد.

دکتر کنستانتین زاکاشانسکی ، انکولوژیست زنان و زایمان در بیمارستان Mount Sinai در جواب سوال ما (آیا لیزر زیر بغل سرطان زاست) به شبکه خبری فاکس نیوز (Fox News) گفت: “نور مورد استفاده فراتر از عمق فولیکول مو نمی رود و اندام های داخلی به هیچ وجه تحت تأثیر قرار نمی گیرند و از باروری نیز جلوگیری نمی شود.”

تحقیقات موجود در زمینه سرطان زا بودن لیزر موهای زائد

در حال حاضر هیچ تحقیقی نشان نداده است كه انرژی نور حاصل از لیزرهای موهای زائد باعث ایجاد سرطان می شود یا خیر. بووی (Bowe) گفت ، اما برخی از عوارض لیز موهای زائد مانند قرمزی ، زخم و تغییر رنگ در ناحیه تحت درمان مشاهده می‌شود.

اگر بیمار بعد از انجام عمل لیزر دچار برخی از تحریکات شود ، چندین روش درمانی می تواند به تسکین بخش تحت درمان کمک کند.

is the underarm laser carcinogenic img 1 - آیا لیزر زیر بغل سرطان زاست؟
آیا لیزر زیر بغل سرطان زاست؟

در ادامه پاسخ بووی (Bowe) به سوال آیا لیزر زیر بغل سرطان زاست وی بیان داشت: “بلافاصله بعد از درمان ، خنک کردن منطقه مهم است. کمپرس های شیر سرد به طرز شگفت انگیزی آرام بخش هستند.” “استفاده از Aleve یا ایبوپروفن (Ibuprofen) می تواند تورم و قرمزی را کاهش دهد ، اما از مصرف تیلنول (Tylenol) خودداری کنید. اگر قرمزی بیشتر از چند ساعت طول بکشد ، حتماً به پزشک خود بگویید تا در جلسه بعدی شما با تنظیمات محافظه کارتر پروسه را ادامه دهد. “

میانگین تعتداد جلسات لیزر موهای زائد

به طور متوسط ​​، لیزر موهای زائد برای دستیابی به نتایج ماندگار می تواند حدود شش جلسه طول بکشد ، اما بووی (Bowe) بیماران خود را تشویق می کند که هر دو سال یکبار برای انجام معاینات پزشکی مراجعه کنند برای آن دسته از موهای سرسختی که موفق به زنده ماندن یا رشد مجدد آنها با گذشت زمان دوباره پدیدار شده است.

بووی (Bowe) برای افرادی که به دنبال روش های سنتی تر رفع موهای زائد هستند ، اصلاح مو را توصیه می کند.

تعداد کلمات مقاله آیا لیزر زیر بغل سرطان زاست ؟منبع
788 کلمهFOX News Network
مرکز زیبایی لادن

دسترسی آفلاین به این مقاله

جهت دانلود این مقاله با فرمت PDF دکمه زیر را لمس کنید.