زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

شام و اضافه وزن

عضویت در مجله سلامت

[contact-form-7 id=”121″ /]

سالها پیش ادل دیویس (Adele Davis) که یکی از دانشمندان پیشرو در علم تغذیه بود یعنی توصیه ای به مردم داشت که تا به امروز بسیاری آن را تکرار می کنند و به آن عمل می کنند. توصیه دیویس این بود: «صبحانه ای شاهانه، ناهاری معمولی و شامی فقیرانه داشته باشید». اما آیا پژوهش های نوین درستی این نظر را تائید می کنند؟

با این حال امروزه رویکرد علمی دیگری در زمینه افزایش وزن وجود دارد که البته ربطی به حجم غذای مصرفی و زمان آن ندارد. امروزه دانشمندان بر این باورند که میزان کالری مصرفی و کالری سوزانده شده بدن اهمیت دارد. در واقع اساس رژیم های لاغری امروزی بر اساس همین کالری ورودی و خروجی استوار است.

به طور کلی امروزه به این نتیجه رسیده ایم که میزان کالری مصرفی و میزان فعالیت جسمی در طول روز تعیین کننده وزن ما خواهد بود.

پژوهش‌های مرتبط با غذا خوردن در شب

برخی پژوهشها موجب بروز تردیدهایی در درستی این رویکرد شده است. برای نمونه پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن ایالات متحده به این نتیجه رسیدند که غذاخوردن در شب موجب افزایش دو برابر احتمال افزایش وزن می شود، حتی اگر کالری مصرفی در این زمان با کالری مصرفی در طی روز برابر باشد. اما این پژوهش بر روی موشها به انجام رسیده است و هنوز مشخص نیست آیا این رویه در مورد انسان هم درست است یا خیر.

با این حال شاید دلایل دیگری برای احتیاط در غذا خوردن در طی شب موجود باشد. بسیاری از کتابهای موجود در زمینه رژیم لاغری و نیز متخصصان تغذیه توصیه می کنند که پس از شام دیگر چیز دیگری مصرف نکنید، زیرا به هر دلیلی ممکن است در این زمینه افراط شده و حجم غذای مصرفی بیش از اندازه باشد.

%D9%86%D9%82%D8%B4 %D8%B4%D8%A7%D9%85 %D8%AF%D8%B1 %D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4 %D9%88%D8%B2%D9%86 - شام و اضافه وزن

وعده غذایی شام

همه ما ممکن است به دلایل مختلفی پس از شام چیزهایی بخوریم. برخی افراد به دلیل گرسنگی بعد از شام هم به سراغ غذا می روند و برخی هم تنها از سر تفریح به این کار می پردازند. به همین دلیل باید مراقب غذایی که پس از شام می خوریم باشیم. بسیاری از مردم دوست دارند بعد از شام تلویزیون تماشا کنند و غذاهای پر کالری نظیر چیپس و یا شیرینی بخورند.

چون در چنین مواقعی تمرکز زیادی بر روی حجم غذایی که می خوریم نداریم، ممکن است مقدار زیادی از آن را مصرف کنیم که البته موجب وارد شدن حجم زیادی کالری به بدن و افزایش احتمال افزایش وزن می شود. البته مضرات این شیوه از غذا خوردن تنها به اضافه وزن محدود نمی شود و ممکن است موجب مشکلاتی نظیر بیخوابی و مشکلات گوارشی نیز بشود.

البته مصرف غذاهای سالم و کم کالری پس از شام هیچ ایرادی ندارد. مهم این است که باید به غذایی که می خورید توجه کنید و نباید هنگام تماشای تلویزیون غذا بخورید و حجم غذایی که جلوی خود می گذارید را کم کنید.

کاهش وزن

اگر میخواهید از وزن خود بکاهید، بهتر است وعده های غذایی منظم و سر وقتی داشته باشید و ۹۰ درصد از کالری روزانه خود را پیش از ساعت ۸ شب مصرف کنید. اگر تعداد وعده های خود را زیاد کنید و در عوض از حجم آن بکاهید، میزان قند خون تان به خوبی تنظیم می شود و گرسنگی و تمایل به پرخوری به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4 %D9%88%D8%B2%D9%86 %D8%A8%D8%A7 %D8%B4%D8%A7%D9%85 - شام و اضافه وزن

منبع: PubMed