زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

آیا لیزر بیکینی در بارداری (Bikini laser hair removal during pregnancy) خطری برای نوزاد شما دارد؟ بهتر است بدانید در دوره بارداری ، خانم‌ها دستخوش تغییرات هورمونی مهمی مانند افزایش سطح پروژسترون ، هورمون زنانه ای که باعث افزایش تغییرات زمان بارداری می شوند . در برخی موارد ، این تغییر هورمونی می تواند باعث هیرسوتیسم (hirsutism) شود ، یعنی افزایش رشد مو در مناطقی که قبلاً حتی وجود نداشت. اگرچه این موها معمولاً بعد از بارداری به خودی خود از بین می روند، اما برای بسیاری از خانم ها غیر قابل تحمل هستند.

رشد این موها باعث می‌شود تا بانوان در زمان بارداری به روش‌های رفع موهای زائد بیشتر از جمله لیزر روی بیاورند.

لیزر بیکینی در دوران بارداری

لیزر بیکینی در بارداری توسط متخصصان بهداشت مرکز زیبایی لادن توصیه نمی شود.

خانم لادن رهنما

به دلیل این رشد نامنظم مو ، بسیاری از زنان باردار برای لیزر موهای زائد با مرکز زیبایی لادن تماس می‌گیرند. و اگرچه لیزر Alexandrite هیچ گونه آسیبی در شکل گیری و رشد جنین ایجاد نمی کند ، زیرا این لیزر فقط روی سطحی ترین لایه های پوست عمل می کند و روی رشد جنینی تاثیری ندارد ، اما توصیه نمی کنیم از خدمات لیزر بیکینی در بارداری استفاده کنید.

نظر سازمان بهداشت جهانی

“هر چیزی که عوارض آن مورد مطالعه قرار نگیرد ، استفاده از آن در دوران بارداری منع می‌شود. توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO) این است که بیماران باردار حدالامکان از دارو و روش های درمانی استفاده نکنند ، مگر در مواردی که کاملاً ضروری باشد.”

Josefina Royo de la Torre
Bikini laser hair removal during pregnancy 3 - لیزر بیکینی در بارداری
لیزر بیکینی در بارداری

وی ادامه داد: “در مورد حذف موهای زائد و لیزر بیکینی، ثابت نشده است كه نور لیزر بیش از 4 یا 5 میلی متر بیشتر در پوست نفوذ کند ، بنابراین جنین ایمن خواهد بود. اما از آنجا كه هیچ مطالعه واقعی در مورد عوارض جانبی احتمالی انجام نشده است ، لیزر بیکینی در بارداری را توصیه نمی كنیم.

  • سایر نواحی بدن چطور، نواحی به جز بیکینی آیا در طول بارداری می توانند لیزر شوند؟
    • خیر

جواب همان است: بهتر است انجام ندهیم. “در لیزر موهای زائد نواحی دیگر ، یک عامل متفاوت به جز جنین تاثیر دارد: تغییر هورمونی که زنان باردار تجربه می کنند. رشد موهای بدن و صورت در دوران بارداری دچار آنارشیک (هرج و مرج) می شود و سطح بالای پروژسترون باعث می شود رشد مو بسیار کند شود و به سختی رشد کند.” به همین دلیل بنا به توصیه پزشکان مرکز زیبایی لادن، جلسات لیزر در این حالت بی فایده خواهد بود ، به همین دلیل آنها به مراجعین توصیه می کنند که در دوران بارداری از لیزر موهای زائد برای مدتی و موقتا فاصله بگیرند.

آیا لیزر بیکینی برای بارداری ضرر دارد؟

قطعا توصیه نمی‌شود، چرا که در واقعیت لیزر بین 4.5 و 5 میلی متر در اکثر نقاط پوست نفوذ می‌کند، و با توجه به این شرایط برای لیزر بسیار دشوار است تا رشد و نمو جنین را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، معقول به نظر می‌رسد که از لیزر مو در مناطق آناتومیک استفاده نکنیم. به همین دلیل ، در مرکز زیبایی لادن توصیه می کنیم لیزر بیکینی در دوران بارداری ، و یا حتی بیشتر در نواحی خط بیکینی و کشاله ران نیز انجام نشود.

همچنین همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، عوامل هورمونی در این دوره اهمیت دارد. چرخه رشد مو و بدن در طی بارداری دچار هرج و مرج می شود و سطح بالای پروژسترون رشد را کند می کند. بنابراین لیزر موهای زائد در این زمان چندان دقیق نیست.

در کنار موارد فوق ، ما در مرکز زیبایی لادن بر این باوریم که خوب نیست که مادران آینده در طول بارداری در معرض هر نوع نوری مانند لیزر قرار گیرند ، زیرا ممکن است امتناع بدن به دلیل تغییرات هورمونی منجر به واکنش پوستی شود و عوارض لیزر بیکینی آشکار شود.

Ladan Beauty Center 3 1024x497 - لیزر بیکینی در بارداری
مرکز زیبایی لادن

به همین ترتیب ، در زمان شیردهی نیز محدودیت هایی وجود دارد. اگر مادر فرزند خود را شیر می دهد و قصد دارد که لیزر بیکینی یا لیزر موهای زائد را انجام دهد ، می تواند بدون هیچ مشکلی در هر ناحیه از بدن ، به استثنای ناحیه قفسه سینه ، آئولا و / یا زیر بغل خدمات لیزر را استفاده کند.

مرطوب کننده های حاوی ویتامین E به بعضی از خانم ها کمک کرده است که دفعات کمتری اصلاح مو داشته باشند. زمانی که دوباره به فروشگاه مراجعه کردید، تمام رایحه ها و رنگهای ژلهای اصلاح را بررسی کنید و یک تیغ اصلاح مخصوص جدید را بخرید!

لیزر بیکینی در اوایل بارداری

اگر جلسه لیزر موهای زائد داشتید و بعد از آن متوجه شدید که باردار هستید ، نیازی به نگرانی نیست. همانطور که گفته شد لیزرهای مورد استفاده برای حذف موهای زائد حداکثر بین 4.5 متر به تا 5 پوست نفوذ میلی کنند و تأثیری بر رشد جنین حتی در هفته های اول بارداری ندارد.

سخن آخر

با توجه به رشد بیشتر موهای زائد در زمان بارداری و عدم امکان استفاده از خدمات لیزر موهای زائد، پیشنهاد می‌شود تا اتمام دوره بارداری از روش های جایگزین رفع موهای زائد مانند اصلاح استفاده کنید.

تعداد کلمات مقاله لیزر بیکینی در بارداریمنبع
868 کلمهHola.com
تهیه شده در تحریریه مرکز زیبایی لادن

دانلود نسخه PDF این مقاله

جهت دانلود دکمه روبرو را لمس کنید.