زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

قبل از بررسی دستگاه لیزر الکساندرایت (Alexandrite Laser) بهتر است ابتدا لیزر را بهتر بشناسیم. لیزر (نور تقویت شده توسط تحریک تابش) با انتشار طول موج نوری با انرژی بالا کار می کند ، که اگر روی یک شرایط خاص پوستی متمرکز شود ، گرما ایجاد می کند و سلول های بیمار را از بین می برد. طول موج بر حسب نانومتر (nm) اندازه گیری می شود.

انواع مختلفی از لیزر برای استفاده در جراحی پوست در دسترس است. آنها با واسطه ای که پرتوی لیزر را تولید می کند دسته بندی می‌شوند. هر یک از انواع مختلف لیزر ، بسته به طول موج و میزان نفوذ آن ، طیف کاربردی خاصی دارد. واسطه نور یک طول موج خاص را تقویت می کند و آن را از محیط عبور می‌دهد. این منجر به آزاد شدن یک فوتون نور می شود در حالی که به حالت پایدار باز‌می‌گردد.

مدت زمان پالس های نور بر روی کاربردهای بالینی لیزر در جراحی پوست موثر است.

لیزر الکساندرایت چیست؟

لیزر الكساندریت لیزری است كه از بلور الكساندریت به عنوان منبع لیزر استفاده می‌کند. لیزر الکساندرایت طول موج خاصی از نور را در طیف مادون قرمز تولید می کند (755 نانومتر). لیزر الكساندریت از جمله لیزرهای قرمز رنگ محسوب می شود.

Alexandrite Laser 4 1024x768 - دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت در حالت Q-switched نیز موجود هستند. سوئیچینگ Q به تکنیک ساخت لیزر برای تولید یک پرتو با شدت بالا در پالس های بسیار کوتاه اشاره دارد.

دستگاه لیزر الکساندرایت چگونه کار می کند؟

طول موج نوری که توسط لیزر ساطع می شود به انرژی گرمایی تبدیل می شود و این انرژی به منطقه هدف خاص آسیب می رساند. بنابراین لیزرهای الكساندریت با یك فرآیند فتوترمولیز كار می كنند: فتوترمولیز بدان معنی است كه از نور (فوتو) برای گرم كردن (ترمو) یك منطقه انتخاب شده برای تخریب (لیز) استفاده می شود.

دستگاه لیزر الکساندرایت باعث تخریب بسیار دقیق بافت مورد نظر می شود، بدون اینکه به بافت اطراف آسیب بزند.

لیزر الکساندریت برای چه استفاده می شود؟

سازمان غذا و داروی آمریكا (FDA) طیف وسیعی از دستگاه لیزر الکساندرایت را كه نور مادون قرمز را ساطع می کنند (طول موج 755 نانومتر) برای انواع اختلالات پوستی مورد تایید قرار داده. این موارد شامل Ta2 Eraser ™ (Light Age ، کالیفرنیا ، ایالات متحده) ، Apogee® (Cynosure ، ماساچوست ، ایالات متحده آمریکا) و Accolade ™ (Cynosure ، MA ، ایالات متحده آمریکا) است ، البته دستگاه‌های دیگر نیز ممکن است به طور خاص برای تمرکز بر روی مشکلات پوستی خاص طراحی شده باشند.

اختلالات پوستی زیر را می توان با پرتوهای لیزر الكساندرایت درمان كرد.

 • ضایعات عروقی
 • ضایعات رنگی پوست
 • حذف موهای زائد
 • خال‌کوبی
Alexandrite Laser 9 1024x381 - دستگاه لیزر الکساندرایت
دستگاه لیزر الکساندرایت

ضایعات عروقی

برخی از موارد ضایعات عروقی شامل رگهای عنکبوتی و نخی در صورت و پاها ، برخی از علائم زایمان عروقی (ناهنجاری های عروقی مویرگی). در این روش توسط دستگاه لیزر الکساندریت پالس های نور رنگدانه قرمز (هموگلوبین) را هدف قرار می دهند.

ضایعات رنگی پوست

ضایعات رنگی پوست شامل لکه های پیری (لنتیژین های خورشیدی) ، کک و مک ، علائم تولد رنگی رنگی تخت (ناوی ملانوسیتیک مادرزادی) ، استخوان حفره اوتا و ملانوسیتوز پوستی اکتسابی. در این روش توسط دستگاه لیزر الکساندرایت پالس های نور ملانین را در عمق متغیر روی یا در پوست هدف قرار می دهند.

حذف موهای زائد

در حذف موهای زائد توسط دستگاه لیزر الکساندرایت پالس های نور ، فولیکول مو را هدف قرار می دهند و باعث ریزش مو می شوند و رشد مو را به حداقل می رسانند. لیزر موهای زائد می‌تواند در هر مکان از جمله لیزر زیر بغل ، لیزر بیکینی ، لیزر صورت ، لیزر گردن ، لیزر کمر، لیزر قفسه سینه و لیزر پاها برای از بین بردن موهای زائد استفاده شود. به طور کلی لیزر الکساندریت در حذف موهای تیره در مراجعین مبتلا به انواع فیتزپاتریک نوع I تا III و شاید رنگ روشن نوع IV مفید است.

تنظیمات معمول به کار رفته شامل مدت زمان پالس 2 تا 20 میلی ثانیه و مایعات 10 تا 40 J / cm2 است.

Alexandrite Laser 8 - دستگاه لیزر الکساندرایت
حذف موهای زائد توسط دستگاه لیزر الکساندرایت

خال‌کوبی

استفاده از دستگاه لیزر الكساندرایت Q-switched روند حذف تاتو را بهبود بخشیده است و امروزه یک راه حل استاندارد محسوب می شود. از دستگاه لیزر الكساندرایت برای از بین بردن رنگدانه های سیاه ، آبی و سبز استفاده می شود. لیزر درمانی شامل تخریب انتخابی مولکولهای جوهر است که سپس توسط ماکروفاژها جذب شده و از بین می رود.

مدت زمان پالس کوتاه 50 تا 100 نانو ثانیه باعث می شود که انرژی لیزر در محل تاتو به لیزر پالس طولانی تر (تقریباً 0.1 میکرومتر) محدود شود. در هر پالس لیزر باید انرژی کافی موجود باشد تا رنگدانه از بین برود. خالکوبی هایی که که توسط سایر روشهای درمانی با موفقیت حذف نشده اند ، ممکن است به خوبی به لیزر الکساندرایت پاسخ دهد ، در صورتی که درمان قبلی باعث ایجاد زخم یا آسیب پوستی بیش از حد نشده است.

از دستگاه لیزر الکساندرایت همچنین ممکن است برای بهبود چین و چروک در پوست نیز استفاده شود.

Alexandrite Laser 10 1024x1024 - دستگاه لیزر الکساندرایت
لیزر خالکوبی و تتو

لیزر موهای زائد توسط دستگاه لیزر الکساندرایت چگونه انجام می‌شود؟

تشخیص صحیح توسط پزشک بالینی قبل از انجام لیزر امری بسیار مهم است، تا از امکان بروز سرطان های پوست مانند ملانوم جلوگیری شود. در مرکز زیبایی لادن تمامی خدمات لیزر موهای زائد تحت نظارت پزشکان متخصص انجام شده و قبل از انجام هرگونه لیزری مراجعین به طور کامل توسط متخصصین و پزشکان معاینه می‌شوند.

 1. مراجعین حتما باید در طول جلسه لیزر الکساندریت از محافظ چشم متشکل از یک پوشش مات یا عینک دودی خاص استفاده کنند.
 2. پروسه شامل قرار دادن یک هندپیس در مقابل سطح مورد نظر از پوست و فعال سازی لیزر است. بسیاری از مراجعین هر پالس لیزر موهای زائد را چنین توصیف می کنند که احساس می کند یک باند لاستیکی به پوست برخورد می‌کند.
 3. قبل از انجام لیزر موهای زائد توسط دستگاه لیزر الکساندرایت ممکن است بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر از پوست استفاده شود اما معمولاً لازم نیست.
 4. خنک سازی سطح پوست در تمام مراحل حذف موهای زائد اعمال می شود. بعضی از لیزرها دارای دستگاه های خنک کننده داخلی هستند.
 5. بلافاصله پس از انجام لیزر موهای زائد، ممکن است از کیسه یخ برای تسکین ناحیه تحت لیزر استفاده شود.
 6. در چند روز اول پس از درمان باید مراقبت شود تا از مالش محل و / یا استفاده از برخی از کرم های ضد خارش جلوگیری شود.
 7. یک باند یا پچ ممکن است به جلوگیری از خارش ناحیه تحت لیزر کمک کند.
 8. در طول دوره درمان ، مراجعین بایستی ناحیه لیزر شده را به شدت از قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت کنند.

آیا دستگاه لیزر الکساندرایت عوارض جانبی دارد؟

عوارض جانبی ناشی از لیزر الکساندریت موهای زائد معمولاً جزئی هستند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد در حین درمان (با خنک کننده تماسی و در صورت لزوم ، بی حس کننده موضعی کاهش می یابد)
 • قرمزی ، تورم و خارش بلافاصله پس از انجام لیزر از بین می‌رود و در برخی موارد ممکن است تا چند روز پس از درمان ادامه یابد.
 • به ندرت ، رنگدانه های پوستی ممکن است انرژی نور زیادی را جذب کنند که باعث ایجاد تاول شود. این مورد به خودی خود درمان می شود.
 • تغییر در رنگدانه های پوستی. گاهی اوقات سلولهای رنگدانه ای (ملانوسیت ها) ممکن است آسیب ببینند و قسمت‌هایی از پوست تیره تر (Hyperpigmentation) یا رنگ پریده (Hypopigmentation) شوند. این مورد اکثرا به دلیل استفاده از افراد بی تجربه در انجام لیزر توسط مراکز درمانی غیر استاندارد مشاهده می‌شود. به طور کلی ،لیزر الکساندرایت در افرادی که رنگ پوست آنها تیره تر است ، بهتر کار می کنند.
 • کبودی تا 10٪ بیماران را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً به خودی خود درمان می شود.
 • عفونت باکتریایی. به ندرت ممکن است آنتی بیوتیک ها برای درمان یا جلوگیری از عفونت زخم ناشی از لیزر تجویز شوند.
Alexandrite Laser 3 1024x683 - دستگاه لیزر الکساندرایت
عوارض لیزر الکساندرایت

برای لیزر درمانی توسط دستگاه لیزر الکساندرایت به چند جلسه مراجعه نیاز است؟

حذف موهای زائد

در استفاده از دستگاه لیزر الکساندریت برای لیزر موهای زائد به (5 تا 8 جلسه یا بیشتر) نیاز است. تعداد جلسات به ناحیه بدن تحت درمان ، رنگ پوست ، درشتی مو ، شرایط زمینه ای مانند تخمدان های پلی کیستیک و جنسیت مراجعه کنندگان بستگی دارد. به طور کلی پزشکان برای از بین بردن موهای زائد بین 3 تا 8 هفته صبر کنید. بسته به منطقه ، حدود 6 تا 8 هفته پس از درمان پوست کاملاً تمیز و صاف می‌شود. هنگامی زمان جلسه بعدی فرا می‌رسد که موهای ریز دوباره رشد می کنند.

ضایعات عروقی

ضایعات عروقی ممکن است نیاز به درمان های متعدد داشته باشد. زمان درمان به فرم ، اندازه و محل ضایعات و همچنین نوع پوست بستگی دارد. عروق کوچک قرمز معمولاً فقط در طی 1 تا 3 جلسه قابل برداشتن هستند و بطور کلی مستقیماً پس از انجام لیزر قابل مشاهده نیستند. ممکن است چندین جلسه برای از بین بردن رگهای برجسته و رگ های عنکبوتی لازم باشد.

خال کوبی

رنگ خالکوبی و عمق رنگدانه بر مدت زمان و نتیجه استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت برای از بین بردن خال کوبی تأثیر بسزایی دارد. برای دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است چندین جلسه (5 تا 20 جلسه) با حداقل 7 هفته فاصله باشد.

Alexandrite Laser 7 1024x683 - دستگاه لیزر الکساندرایت
انواع لیزر موهای زائد

انواع لیزر موهای زائد

معرفی 4 نوع دستگاه لیزر

در ادامه ، ما در تحریریه مرکز زیبایی لادن چهار دستگاه لیزر رایج از بین برنده موهای زائد – Nd: Yag ، Alexandrite ، Diode و Ruby را به تفکیک برای شما توضیح می‌دهیم و جوانب مثبت و منفی را برای هر دستگاه لیزر مشخص کرده ایم. این لیست به هیچ وجه جامع نیست ، اما ممکن است به شما کمک کند تا تصمیم آگاهانه تری بگیرید.

 • دستگاه لیزر Nd: Yag
 • دستگاه لیزر الکساندرایت
 • دستگاه لیزر دایود
 • دستگاه لیزر Ruby

دستگاه لیزر ND: YAG

بهترین دستگاه لیزر برای پوست های تیره

نحوه عملکرد : یکی از معیارها برای لیزر میزان جذب ملانین یا میزان جذب نور و گرمای لیزر توسط ملانین است. لیزر Nd: YAG به دلیل ضعیف بودن میزان جذب ملانین ، برای از بین بردن موهای زائد پوست های تیره ترجیح داده می شود. آنچه همچنین باعث ایمنی بیشتر آن برای پوست تیره می شود ، طول موج بلند آن است که می تواند از ملانین موجود در اپیدرم تا ملانین موجود در مو نفوذ کند. با این حال ، از آنجا که لیزر بیشتر به دنبال ملانین متمرکز است ، بنابراین روی موهای ریز یا سفید بسیار موثر نیست.

مزایا

همانطور که بیان شد ، طول موج های طولانی تر Nd: YAG باعث می شود تا برای پوست تیره ایمن تر باشد. آنها همچنین بیشترین پتانسیل را برای از بین بردن مو در پاپیلا ، ساختار پیازی در پایه فولیکول مو ایجاد می کنند.

معایب

به دلیل جذب ملانین کم ، تعداد جلسات بیشتری برای نتایج مطلوب مورد نیاز است. درمان با این لیزرها نیز می تواند دردناک تر باشد و در موهای ریز نیز کمتر موثر باشد.

برندهای تجاری تولید کننده : Cutera CoolGlide، Cynosure Elite، Candela GentleYAG


دستگاه لیزر الکساندرایت

بهترین دستگاه لیزر برای پوست‌های زیتونی

نحوه عملکرد : دستگاه لیزر الکساندریت دارای طول موج کمی طولانی تر از برخی از رقبای خود است (البته نه به اندازه Nd: YAG) ، که باعث می شود در طیف وسیعی از رنگ پوست ، از جمله پوست زیتونی قابل استفاده باشد.

مزایا

شاید مهمترین مزیت الکساندرایت استفاده در نواحی بزرگ و میزان تکرار آن باشد ، به این معنی که می تواند سطح وسیع تری از پوست را سریعتر درمان کند. این امر لیزر الکساندرایت را به یکی از سریع ترین روش های موجود تبدیل می کند.

معایب

با وجود طول موج طولانی ، هنوز جذب ملانین بالا است ، بنابراین خطر تغییر رنگ و سوختگی در تمام پوست های روشن وجود دارد.

برندهای تجاری تولید کننده : Candela GentleLase، Cynosure Apogee، EpiTouch Plus


دستگاه لیزر دیود

بهترین دستگاه لیزر برای پوست های روشن و پوست های تیره

نحوه عملکرد : لیزر دیود ، یکی از جدیدترین و متداول ترین نوع دستگاه های لیزر موهای زائد است، به طوری که برای انواع پوستی روشن و تیره طراحی شده است.

مزایا

دیود هم طول موج کوتاه تر و هم طولانی تری را ساطع می کند ، بنابراین از جذب خوب ملانین برخوردار است و به عمق غده های مو نیز می‌تواند نفوذ کند. طول موج های طولانی تر نیز خطر آسیب به پوست را نیز کاهش می دهند.

معایب

مراجعین با پوست‌های تیره گاها به تعداد جلسات بیشتری احتیاج دارند.

برندهای تجاری تولید کننده : MeDioStar, LightSheer, SLP 1000, LaserLite, ALma SopranoXL


diode laser hair removal 20 - دستگاه لیزر الکساندرایت
لیزر دیود چگونه کار می کند

دستگاه لیزر روبی

بهترین دستگاه لیزر برای پوستهای بسیار روشن

نحوه عملکرد : به عنوان قدیمی ترین نوع لیزر موهای زائد ، روبی نسبت به سایر لیزرهای موجود در بازار ، میزان جذب ملانین بیشتری دارد و این امر برای پوست های بسیار سبک و موهای زائد نازک این نوع لیزر را مناسب تر ککرده است.

مزایا

حتی روی موهای بسیار ریز و نازک موثر می‌باشد.

معایب

به دلیل جذب زیاد ملانین این روش فقط باید روی پوست های بسیار روشن استفاده شود.

برندهای تجاری تولید کننده : Palomar E2000، RubyStar


تعداد کلمات مقاله دستگاه لیزر الکساندرایتمنبع
2129 کلمهDermnetnz.org
تهیه شده در تحریریه مرکز زیبایی لادن

دانلود نسخه PDF این مقاله

برای دانلود و دسترسی همیشگی به این مقاله دکمه زیر را لمس کنید.