زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

لیزر صورت جای جوش (Acne Laser Treatment) با هدف به حداقل رساندن ظاهر زخم‌های ناشی از شیوع آکنه های قدیمی انجام می‌شود.  نود و پنج درصد افرادی که آکنه دارند در صورت خود جای جوش را نیز به همراه دارند.

درمان با لیزر برای جای جوش باعث می شود با نور روی لایه های بالایی پوست شما متمرکز شود تا بافت زخم شکسته شود. در عین حال ، این درمان سلولهای جدید و سالم پوست را ترغیب به رشد و جایگزینی بافت اسکار می کند. در حالی که این روش درمانی جای زخم های آکنه را به طور کامل برطرف نمی کند ، می تواند ظاهر صورت شما را بهبود بخشد و همچنین درد ناشی از آنها را به حداقل برساند.

اگر آکنه فعال ، رنگ تیره پوست یا پوست بسیار چروک دارید ، ممکن است کاندیدای مناسبی برای این درمان نباشید . فقط یک متخصص پوست می تواند به شما بگوید که آیا درمان با لیزر برای جای جوش یک نوع درمان مناسب برای شما است یا خیر.

هزینه لیزر صورت

درمان با لیزر برای زخم های آکنه در ایران تحت پوشش بیمه نیست.

طبق گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا ، متوسط ​​هزینه بدون خدمات بیمه برای لیزر صورت جای جوش در حدود 2،000 دلار برای لیزر و 1100 دلار برای درمان های غیر لیزری است. هزینه درمان شما به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله:

 1. تعداد جاهای جوش که قصد دارید درمان کنید
 2. اندازه منطقه مورد نظر برای معالجه
 3. تعداد دفعات لیزر مورد نیاز شما
 4. سطح تجربه پزشک معالج شما
Acne Laser Treatment img 3 - لیزر صورت جای جوش
لیزر صورت جای جوش

این درمان نیازی به دوره ریکاوری ندارد. شما می توانید برنامه ریزی کنید که بعد از یک یا دو روز دوباره به سر کار برگردید.

شما ممکن است بخواهید قبل از تصمیم گیری در مورد انجام یک روش درمانی با لیزر ، با چند پزشک معالج مشورت کنید. برخی از پزشکان برای اینکه بتوانند به پوست شما نگاه کنند و یک برنامه درمانی را پیشنهاد دهند ، هزینه مشاوره را از شما دریافت می‌کنند.

لیزر صورت جای جوش چگونه انجام می‌شود

درمان با لیزر برای جای زخم آکنه به دو روش انجام می شود.

ابتدا ، گرما از لیزر ساطع می‌شود تا لایه بالایی پوست شما که جای جوش شکل در آن وجود دارد را از بین ببرد. از آنجا که این لایه بالای جای جوش شما از بین می رود ، پوست شما صاف تر به نظر می رسد و جای جوش کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

با جدا شدن بافت جای جوش، گرما و نور ناشی از لیزر سلولهای جدید و سالم پوست را برای رشد ترغیب می کند. جریان خون با حرارت لیزر به منطقه کشیده می شود و با هدف قرار گرفتن رگ های خونی در محل زخم ، التهاب ناشی از درمان نیز کاهش می یابد.

همه اینها باعث می شود جای زخم ها کم رنگ تر و با قرمزی کمتری به نظر برسند و کمتر به چشم آیند. همچنین باعث بهبودی پوست شما می شود.

شیوه انجام لیزر صورت

برخی از انواع متداول لیزرهای مورد استفاده در جای زخم آکنه عبارتند از: لیزرهای اربیم (erbium YAG)، لیزرهای دی اکسید کربن (CO2) و لیزرهای پالس (pulsed-dye). هر یک از این دستگاه ها به روش خاصی کار می کنند تا نوع جای جوش مورد نظر خود را هدف گیری کنید.

Acne Laser Treatment img 4 - لیزر صورت جای جوش
لیزر صورت جای جوش

فرایند بهبود پوست در لیزرهای ابلتیو (کند و سوز | Ablative)

در محل تجدید مجدد از لیزر CO2 اربیم یا دی اکسید کربن استفاده می شود. این نوع درمان با لیزر با هدف از بین بردن تمام لایه بالایی پوست شما در منطقه ای که پوست شما دارای جای جوش هست، انجام می‌شود. این فرایند ممکن است 3 تا 10 روز طول بکشد تا قرمزی از لیزرهای شکم شروع به فروکش کند.

فرایند بهبود پوست در لیزرهای غیر ابلتیو (Non-ablative)

این نوع لیزر صورت جای جوش از لیزر مادون قرمز استفاده می کند. گرما از این نوع لیزرها برای تحریک تولید کلاژن و تشویق رشد سلول جدید برای جایگزینی بافت آسیب دیده و زخم شده است.

لیزر پوست با لیز تفکیک شده

لیزرهای فراکشنال ( Fraxel ) با هدف تحریک بافت زیر زخم شما برای از بین بردن سلولهایی که رنگدانه آنها تیره شده در زیر لایه بالایی پوست ، انجام می‌پذیرد. Boxcar  وIcepick Scars گاهی اوقات به این نوع از لیزر پاسخ مناسبی را می‌دهند.

مناطق مورد هدف لیزر

لیزرصورت جای جوشبا هدف بهبودی چهره شما انجام می‌شود. اما این درمان همچنین می تواند در مناطقی به جز صورت که جوش های پوستی زیادی دارند نیز ، اعمال شود. مناطق درمانی هدفمند شامل:

 • صورت
 • بازوها
 • کمر
 • نیم تنه فوقانی
 • گردن
Acne Laser Treatment img 1 - لیزر صورت جای جوش
لیزر صورت جای جوش

خطرات و عوارض جانبی لیزر صورت

خطرات و عوارض جانبی لیزر صورت جای جوش در چند مورد خلاصه می‌شود. این عوارض بسته به نوع لیزر مورد استفاده ، نوع پوست شما و تعداد دفعاتدرمان مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود.

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تورم
 • سرخی
 • درد در محل درمان

درد ناشی از لیزر صورت جای جوش معمولاً بعد از یک یا دو ساعت از بین می رود. قرمزی ممکن است 10 روز بعد از انجام لیزر فروکش کند.

خطرات استفاده لیزر صورت جای جوش شامل هایپرپیگمانتاسیون و عفونت است . اگرچه این شرایط نادر است و اغلب قابل پیشگیری است ، مهم است که قبل از تصمیم گیری برای پیشبرد درمان ، با پزشک در مورد عوارض جانبی در با توجه به آناتومی پوس شما صحبت شود.

اگر بعد از درمان با لیزر برای جای زخم آکنه متوجه چرک ، تورم گسترده یا تب شدید ، باید سریعاً این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

تصاویر قبل و بعد انجام لیزر

در اینجا چند نمونه واقعی از انجام لیزر صورت جای جوش برای شما درج شده است.

Acne Laser Treatment img 2 - لیزر صورت جای جوش
لیزر صورت جای جوش

از لیزر صورت باید چه انتظاراتی داشته باشیم؟

مهم است که انتظارات واقع بینانه را در انجام هر یک از روش‌های زیبایی داشته باشیم. به یاد داشته باشید که لیزر صورت جای جوش شما را به طور کامل از بین نمی برد. در بهترین حالت ، جای زخم های شما به مراتب کمتر به چشم خواهند آمد ، اما واقعاً راهی وجود ندارد که بدانید لیزر صورت چه مقدار روی پوست شما مفید خواهد بود.

بعد از درمان با لیزر ، باید هفته ها و ماه های بعدی در مورد مراقبت از پوست خود بسیار هوشیار باشید. پوست شما در معرض آسیب در برابر آفتاب قرار خواهد گرفت ، بنابراین استفاده از ضد آفتاب قبل از ترک خانه ضروری است.

همچنین باید 6 تا 8 هفته از برنزه شدن یا فعالیتهای دیگری که منجر به قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب شدید می شود ، خودداری کنید.

پزشک شما ممکن است دستورالعمل های مخصوص مراقبت از پوست مانند استفاده از یک تونر یا مرطوب کننده مخصوص را نیز به شما ارائه دهد تا به حداکثر رساندن اثرات درمانی شما کمک کند.

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت باید ناحیه تحت درمان را تمیز نگه دارید ، و ممکن است پوست شما برای روزها یا حتی هفته ها قرمزی خود را حفظ کند. همچنین ممکن است لازم باشد تا یک هفته یا بیشتر از آرایش کرده به شدت پرهیز کنید، تا اینکه خطر عوارض لیزر صورت جای جوش از بین رود.

نتایج درمان شما فوراً قابل مشاهده نخواهد بود. در طی 7 تا 10 روز ، شما می بینید که چقدر این درمان برای کاهش ظاهر زخم های آکنه موثر بوده است. نتایج این درمان دائمی است.

آماده سازی برای لیزر صورت

ممکن است شما نیاز به تغییر برخی از رویه های زندگی خود داشته باشید تا واجد شرایط انجام لیزر صورت جای جوش شوید. آماده سازی برای این درمان اغلب شامل موارد زیر است:

 • به هیچ وجه هیچ گونه آسپرین یا رقیق کننده خون به مدت 2 هفته قبل از عمل مصرف نشو.
 • حداقل 2 هفته قبل از درمان سیگار نکشید.
 • هیچ گونه محصول مراقبت از پوست که حاوی ماده رتینول است به مدت 2 هفته قبل از درمان شما مصرف نشود.

به صورت موردی ، ممکن است لازم باشد قبل از انجام لیزر صورت جای جوش، داروهای درمان جوش را متوقف کنید. اگر مستعد ابتلا به تب خال (cold sores) ممکن است یک داروی پیشگیرانه شامل آنتی بیوتیک تجویز شود.

pregnancy and laser hair removal 2 - لیزر صورت جای جوش

چگونه یک پزشک معالج را پیدا کنیم

درمان با لیزر روشی ساده و مؤثر برای کاهش ظاهر زخم های آکنه است.

صحبت با یک متخصص پوست با مجوز خدمات پوستی اولین قدم برای تشخیص اینکه آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر، می‌باشد. شما ممکن است بخواهید در اطراف خود خرید کنید و با پزشکان معالج مختلفی صحبت کنید تا بفهمید کدام گزینه درمانی نسبت به آناتومی پوست شما و بودجه شما برای شما مناسب است.

تعداد کلمات مقاله لیزر صورت جای جوشمنبع
1376 کلمهhealthline.com
مرکز زیبایی لادن

دانلود نسخه PDF این مقاله

برا دانلود دکمه زیر را لمس کنید