مرکز زیبایی لادن | مجله سلامت زیبایی | لیزر موهای زائد در بارداری

لیزر موهای زائد در بارداری

hair removal in pregnancy

موقعیت های خاصی وجود دارد که باعث می شود شما از انجام لیزر منصرف شوید، بله ، لیزر موهای زائد در بارداری (Laser Hair Removal in Pregnancy) یکی از آنهاست. البته در بیشتر موارد ، لیزر موهای زائد در مرکز زیبایی لادن کاملاً بی خطر بوده و عوارض جانبی ایجاد نمی کند. با این حال با ما باشید تا در این باره بیشتر اطلاعات کسب کنید.

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

بسیاری از مراجعین مرکز زیبایی لادن با ما می‌گویند که در دوران بارداری، میزان موهای بدن نه تنها روی پاها ، کشاله ران و زیر بغل بلکه روی صورت نیز نسبت به قبل زیادتر شده است. ما این افزایش رشد موهای زائد در نواحی مختلف بانوان را هیرسوتیسم (Hirsutism) می‌نامیم. خوشبختانه ، این مسئله پس از اتمام دوران بارداری ناپدید می شود ، زیرا این مسئله اساساً به دلیل افزایش سطح پروژسترون است.

با این حال یکی از شایع ترین شبهات این است که آیا می‌توانیم جلسات لیزر موهای زائد خود را ادامه دهید یا حتی آنها را شروع کنید ، قبل از هر چیزی باید به اهمیت مراجعه به مراکز لیزر تحت نظارت پزشک اشاره کنم و نه اینکه مرکز رفع مو یا یک متخصص زیبایی ، مرکز زیبایی لادن از یک تیم پزشکی با تجربه برخوردار است ، که آنچه را که اکنون می خواهم به طور خلاصه بیان کنم ، از جمله توصیه‌های این عزیزان است..

آیا لیزر موهای زائد در بارداری خطرناک است؟

عدم وجود مطالعاتی که ایمنی پزشکی لیزرها در دوران بارداری را ارزیابی کرده است ، باعث شده تا انجمنهای مختلف پزشکی مراجعین را از انجام لیزر موهای زائد در بارداری منع کنند

بنابراین ، ما نیز در مرکز زیبایی لادن مراجعین را از انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری منع می‌کنیم . در حقیقت ، در اولین مراجعه به مرکز زیبایی لادن ، ارزیابی از شما انجام می شود ، تاریخچه پزشکی شما بررسی می‌شود و یک معاینه کوتاه انجام می پذیرد تا پزشکان مرکز زیبایی لادن از ویژگی های پوست و مو شما آگاه شوند. در اینجا هر دو ضخامت مو ، رنگ و مراحل رشد مورد بررسی قرار خواهد گرفت. علاوه بر این ، بسته به نیاز مراجعه کننده و ناحیه ای که باید لیزر شود ، موثرترین روش توصیه خواهد شد.

متخصصین باتجربه مرکز زیبایی لادن خوشحال می شوند به هر گونه سوال شما درباره ابهامات و موارد منع مصرف لیزر موهای زائد در هر مورد جداگانه پاسخ دهند.

“من قبلا لیزر کردم اما هم اکنون باردار هستم”

اگرچه این یک مورد خیلی متداول نیست ، اما یکی از سؤالات متداول در مورد لیزر موهای زائد در بارداری در اینترنت است. اگر این مطلب را می خوانید و با این مشکل مواجه هستید ، اول از همه آرام باشید.

همانطور که گفتیم ، هیچ مطالعه بالینی وجود ندارد که نشان دهد لیزر موهای زائد برای زنان باردار مضر است و یا برای جنین مشکلاتی به وجود می‌آورد ، زیرا طول نور لیزر در سطح پوست عمل می کند ، حداکثر تا حدود پنج میلی متر. بنابراین ، بسیار نادر می‌باشد که روی رشد جنین تاثیر می گذارد ، به خصوص اگر زن در هفته های اول بارداری خود قرار داشته باشد.

عوارض لیزر موهای زائد در بارداری

دلیل اصلی که لیزر موهای زائد در بارداری توصیه نمی شود این است که در این دوره ، خانم ها تغییرات هورمونی قوی را تجربه می کنند که در هر فرد متفاوت است. این می تواند باعث شود که لیزر باعث بهبود تقویت آلرژ‌ی‌های پوستی یا لکه های پوستی شوند. علاوه بر این ، ممکن است زخم ، فشار خون بالا یا فولیکولیت (Folliculitis) ایجاد شود.

از طرف دیگر ، زنانی هستند که در دوران بارداری دچار هیرسوتیسم (Hirsutism) می شوند، به این صورت که در مناطقی که قبلا مو وجود نداشت حال در زمان بارداری شاهد رشد مو در این نواحی هستند. اگرچه معمولاً بعد از بارداری تقریبا در تمام افراد از بین می رود. در حالی که برخی از زنان باردار نیز با کندی در رشد مو مواجه می‌شوند.

روش جایگزین

با بروز هیرسوتیسم شما می‌توانید نواحی که مو به تازگی پدیدار شده ، یا نواحی عادی مانند پاها ، کشاله ران یا زیر بغل را اصلاح کنید . استفاده از کرم های موبر و موم نیز توصیه نمی شود. از آنجا که این روش های رفع مو هنگام ترکیب با هورمونهای حاملگی می توانند باعث ایجاد واکنشهای آلرژیک نیز شوند. علاوه بر این ، با حساس تر شدن پوست ، این تکنیک ها می توانند دردناکتر باشند یا باعث لک شدن پوست شوند. بنابراین در این نه ماه ، اصلاح می تواند راحت ترین و ایمن ترین روش برای رفع موها باشد.

لیزر موهای زائد در زمان شیردهی

اگر مادر تصمیم به شیر دادن به نوزاد خود گرفت ، باید بداند که در دوران شیردهی ممکن است هورمون هایی که در دوران بارداری وجود داشته اند یا سایر هورمون ها همچنان فعال باشند و برای تولید شیر عمل کنند. بنابراین ، ممکن است هنوز رشد نامنظم یا بیش از حد مو وجود داشته باشد ، که پس از اتمام شیردهی می تواند به پایان برسد.

با این وجود ، در برخی مراکز زیبایی، لیزر موهای زائد بدن را در هنگام شیردهی در هیچ ناحیه ای از بدن توصیه نمی کنند و برخی دیگر از مراکز زیبایی لیزر را فقط در مناطقی مانند زیر بغل یا قفسه سینه ،توصیه نمی‌کنند. بنابراین ، بهترین تصمیم این است که با پزشک یا متخصص طب زیبایی مشورت کنید.

آیا ممکن است لیزر موهای زائد باعث آسیب نوزاد شود؟

در اصل ، لیزر موهای زائد در بارداری هیچ آسیبی در شکل گیری و رشد جنین ایجاد نمی کند ، زیرا این ماده فقط روی سطحی ترین لایه های پوست عمل می کند و تاثیری در رشد جنین ندارد. لیزرهای مورد استفاده برای حذف موهای زائد بین حداکثر 4/4 تا 5 میلی متر به پوست نفوذ می کنند و تاثیرگذاری روی جنین در این شرایط را بسیار دشوار می کند. اما همچنان به علت عدم وجود تحقیقات کافی توصیه مرکز زیبایی لادن عدم انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری است.

لیزر موهای زائد در زمان بارداری از نظر WHO

آنچه سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization: WHO) اذعان دارد این است که در دوران بارداری ، از مصرف داروها و درمان های اکتشافی و آزمایشات اضافی باید تا حد ممکن اجتناب شود.

یکی دیگر از دلایلی که پزشکان مرکز زیبایی لادن لیزر موهای زائد در بارداری را توصیه نمی‌کنند این است که قرار گرفتن در معرض هر نوع نور در دوران بارداری می تواند به دلیل تغییرات چشمگیر هورمونی باعث بروز واکنش های پوستی از نظر حساسیت و لکه های پوستی شود. به همان روشی که کرم های موبر و موم نیز باعث این عوارض می‌شود.

سوالات متداول (FAQ)

در ادامه به برخی از سوالات رایج مراجعین پاسخ می‌دهیم.

آیا لیزر موهای زائد در بارداری ضرر دارد؟

مطمئناً همانطور که اشاره شد و شما می‌دانید که بارداری باعث ایجاد تغییرات هورمونی می شود که روی پوست و مو تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که برای خانم های باردار نیز معمول است که شاهد مثلا رشد مو در ناحیه شکم باشند و به لیزر موهای زائد فکر کنند. لیزر موهای زائد در بارداری شامل فاکتورهای خاصی می‌شود که حتما باید در نظر گرفته شود.

نباید از این امر غافل باشیم که تغییرات هورمونی زنان باردار باعث کندی رشد آنارشیک مو می شود. سطح بالای پروژسترون باعث می شود مو بسیار آهسته رشد کند یا در مناطقی که قبلاً وجود نداشتند ظاهر شود.

در مرکز زیبایی لادن، به عنوان یک مرکز انجام خدمات لیزر تحت نظارت پزشک ، ما به هیچ وجه لیزر موهای زائد در بارداری را توصیه نمی کنیم و اگر بتوانیم لیزر را برای مراجعه کننده انجام دهیم ، فقط با مجوز پزشکی و بعد از 13 هفته از زمان حاملگی و فقط در مناطقی که مستقیماً به شکم درگیر نباشد انجام می‌شود.

بنابراین لیزر موهای زائد در بارداری ضرر دارد

پاسخ خیر است ، مسئله اصلی امنیت است. لیزر موهای زائد در میان روشهای زیبایی ، هنوز روشی بسیار جدید است. لیزر از سال 1998 برای موهای زائد به طور موثری مورد استفاده قرار گرفت. گرچه مطالعات بسیاری در مورد جنبه های رفع موهای زائد توسط لیزر انجام شده است ، اما مطالعه دقیقی در مورد لیزر موهای زائد در بارداری انجام نشده و هنوز پاسخ قطعی در مورد درسا یا غلط بودن این روش ارائه نشده است. اگر شما قرار است به زودی مادر شوید، همیشه توصیه می شود که به عنوان احتیاط منتظر بمانید.

اما مراقب باشید ، این فرضیه که متوقف کردن درمان با لیزر در دوران بارداری ، در فرایند درمان شما اختلال ایجاد می‌کند، کاملا غلط است. بعد از طی کردن دوران بارداری ، می توانید بدون هیچ مشکلی با لیزر موهای خود ادامه دهید و پیشرفت های انجام شده از نظر رفع مو همچنان قابل رویت هستند. هنگامی که فولیکول مو از بین برود ، مو دوباره رشد نمی کند. اگرچه هیچ کاری برای جلوگیری از درمان های لیزر موهای زائد در دوران بارداری وجود ندارد ، اما بیشتر توصیه می کنند که این روش را تا زمان تولد نوزاد متوقف کنید.

سخن آخر

با این حال ، مانند همیشه به شما توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری در مورد بارداری و شیردهی ، با پزشک یا متخصص زنان خود مشورت کنید.

به مطلب بالا امتیاز دهید:
5/5
Contact Us
با ما در ارتباط باشید ...

اطلاع تماس

تلفن مرکز زیبایی لادن: 02126118909

لادن بیوتی: 09331721326

 

پست الکترونیک: info@ladanbu.com

آدرس: پاسداران، نبش گلستان یکم (مومن‌نژاد)، مرکز تجاری پریس سنتر، طبقه 5، واحد 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست