مرکز زیبایی لادن | مجله سلامت زیبایی | دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت

Alexandrite-Laser

قبل از بررسی دستگاه لیزر الکساندرایت (Alexandrite Laser) بهتر است ابتدا لیزر را بهتر بشناسیم. لیزر (نور تقویت شده توسط تحریک تابش) با انتشار طول موج نوری با انرژی بالا کار می کند ، که اگر روی یک شرایط خاص پوستی متمرکز شود ، گرما ایجاد می کند و سلول های بیمار را از بین می برد. طول موج بر حسب نانومتر (nm) اندازه گیری می شود.

انواع مختلفی از لیزر برای استفاده در جراحی پوست در دسترس است. آنها با واسطه ای که پرتوی لیزر را تولید می کند دسته بندی می‌شوند. هر یک از انواع مختلف لیزر ، بسته به طول موج و میزان نفوذ آن ، طیف کاربردی خاصی دارد. واسطه نور یک طول موج خاص را تقویت می کند و آن را از محیط عبور می‌دهد. این منجر به آزاد شدن یک فوتون نور می شود در حالی که به حالت پایدار باز‌می‌گردد.

مدت زمان پالس های نور بر روی کاربردهای بالینی لیزر در جراحی پوست موثر است.

لیزر الکساندرایت چیست؟

لیزر الكساندریت لیزری است كه از بلور الكساندریت به عنوان منبع لیزر استفاده می‌کند. لیزر الکساندرایت طول موج خاصی از نور را در طیف مادون قرمز تولید می کند (755 نانومتر). لیزر الكساندریت از جمله لیزرهای قرمز رنگ محسوب می شود.

دستگاه لیزر الکساندرایت در حالت Q-switched نیز موجود هستند. سوئیچینگ Q به تکنیک ساخت لیزر برای تولید یک پرتو با شدت بالا در پالس های بسیار کوتاه اشاره دارد.

دستگاه لیزر الکساندرایت چگونه کار می کند؟

طول موج نوری که توسط لیزر ساطع می شود به انرژی گرمایی تبدیل می شود و این انرژی به منطقه هدف خاص آسیب می رساند. بنابراین لیزرهای الكساندریت با یك فرآیند فتوترمولیز كار می كنند: فتوترمولیز بدان معنی است كه از نور (فوتو) برای گرم كردن (ترمو) یك منطقه انتخاب شده برای تخریب (لیز) استفاده می شود.

دستگاه لیزر الکساندرایت باعث تخریب بسیار دقیق بافت مورد نظر می شود، بدون اینکه به بافت اطراف آسیب بزند.

لیزر الکساندریت برای چه استفاده می شود؟

سازمان غذا و داروی آمریكا (FDA) طیف وسیعی از دستگاه لیزر الکساندرایت را كه نور مادون قرمز را ساطع می کنند (طول موج 755 نانومتر) برای انواع اختلالات پوستی مورد تایید قرار داده. این موارد شامل Ta2 Eraser ™ (Light Age ، کالیفرنیا ، ایالات متحده) ، Apogee® (Cynosure ، ماساچوست ، ایالات متحده آمریکا) و Accolade ™ (Cynosure ، MA ، ایالات متحده آمریکا) است ، البته دستگاه‌های دیگر نیز ممکن است به طور خاص برای تمرکز بر روی مشکلات پوستی خاص طراحی شده باشند.

اختلالات پوستی زیر را می توان با پرتوهای لیزر الكساندرایت درمان كرد.

 • ضایعات عروقی
 • ضایعات رنگی پوست
 • حذف موهای زائد
 • خال‌کوبی

ضایعات عروقی

برخی از موارد ضایعات عروقی شامل رگهای عنکبوتی و نخی در صورت و پاها ، برخی از علائم زایمان عروقی (ناهنجاری های عروقی مویرگی). در این روش توسط دستگاه لیزر الکساندریت پالس های نور رنگدانه قرمز (هموگلوبین) را هدف قرار می دهند.

ضایعات رنگی پوست

ضایعات رنگی پوست شامل لکه های پیری (لنتیژین های خورشیدی) ، کک و مک ، علائم تولد رنگی رنگی تخت (ناوی ملانوسیتیک مادرزادی) ، استخوان حفره اوتا و ملانوسیتوز پوستی اکتسابی. در این روش توسط دستگاه لیزر الکساندرایت پالس های نور ملانین را در عمق متغیر روی یا در پوست هدف قرار می دهند.

حذف موهای زائد

در حذف موهای زائد توسط دستگاه لیزر الکساندرایت پالس های نور ، فولیکول مو را هدف قرار می دهند و باعث ریزش مو می شوند و رشد مو را به حداقل می رسانند. لیزر موهای زائد می‌تواند در هر مکان از جمله لیزر زیر بغل ، لیزر بیکینی ، لیزر صورت ، لیزر گردن ، لیزر کمر، لیزر قفسه سینه و لیزر پاها برای از بین بردن موهای زائد استفاده شود. به طور کلی لیزر الکساندریت در حذف موهای تیره در مراجعین مبتلا به انواع فیتزپاتریک نوع I تا III و شاید رنگ روشن نوع IV مفید است.

تنظیمات معمول به کار رفته شامل مدت زمان پالس 2 تا 20 میلی ثانیه و مایعات 10 تا 40 J / cm2 است.

خال‌کوبی

استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت Q-switched روند حذف تاتو را بهبود بخشیده است و امروزه یک راه حل استاندارد محسوب می شود. از دستگاه لیزر الكساندرایت برای از بین بردن رنگدانه های سیاه ، آبی و سبز استفاده می شود. لیزر درمانی شامل تخریب انتخابی مولکولهای جوهر است که سپس توسط ماکروفاژها جذب شده و از بین می رود.

مدت زمان پالس کوتاه 50 تا 100 نانو ثانیه باعث می شود که انرژی لیزر در محل تاتو به لیزر پالس طولانی تر (تقریباً 0.1 میکرومتر) محدود شود. در هر پالس لیزر باید انرژی کافی موجود باشد تا رنگدانه از بین برود. خالکوبی هایی که که توسط سایر روشهای درمانی با موفقیت حذف نشده اند ، ممکن است به خوبی به لیزر الکساندرایت پاسخ دهد ، در صورتی که درمان قبلی باعث ایجاد زخم یا آسیب پوستی بیش از حد نشده است.

از دستگاه لیزر الکساندرایت همچنین ممکن است برای بهبود چین و چروک در پوست نیز استفاده شود.

لیزر موهای زائد توسط دستگاه لیزر الکساندرایت چگونه انجام می‌شود؟

تشخیص صحیح توسط پزشک بالینی قبل از انجام لیزر امری بسیار مهم است، تا از امکان بروز سرطان های پوست مانند ملانوم جلوگیری شود. در مرکز زیبایی لادن تمامی خدمات لیزر موهای زائد تحت نظارت پزشکان متخصص انجام شده و قبل از انجام هرگونه لیزری مراجعین به طور کامل توسط متخصصین و پزشکان معاینه می‌شوند.

 1. مراجعین حتما باید در طول جلسه لیزر الکساندریت از محافظ چشم متشکل از یک پوشش مات یا عینک دودی خاص استفاده کنند.
 2. پروسه شامل قرار دادن یک هندپیس در مقابل سطح مورد نظر از پوست و فعال سازی لیزر است. بسیاری از مراجعین هر پالس لیزر موهای زائد را چنین توصیف می کنند که احساس می کند یک باند لاستیکی به پوست برخورد می‌کند.
 3. قبل از انجام لیزر موهای زائد توسط دستگاه لیزر الکساندرایت ممکن است بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر از پوست استفاده شود اما معمولاً لازم نیست.
 4. خنک سازی سطح پوست در تمام مراحل حذف موهای زائد اعمال می شود. بعضی از لیزرها دارای دستگاه های خنک کننده داخلی هستند.
 5. بلافاصله پس از انجام لیزر موهای زائد، ممکن است از کیسه یخ برای تسکین ناحیه تحت لیزر استفاده شود.
 6. در چند روز اول پس از درمان باید مراقبت شود تا از مالش محل و / یا استفاده از برخی از کرم های ضد خارش جلوگیری شود.
 7. یک باند یا پچ ممکن است به جلوگیری از خارش ناحیه تحت لیزر کمک کند.
 8. در طول دوره درمان ، مراجعین بایستی ناحیه لیزر شده را به شدت از قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت کنند.
به مطلب بالا امتیاز دهید:
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست